MAT: Realan rast privrede Srbije 1,5 odsto u 2016.

Bez autora
Jan 19 2016

Srbija je u prošloj godini izašla iz recesije. Procene su da će realan rast BDP u 2015. dostići 0,8 odsto, a u 2016 1,5 odsto. Ekonomisti kažu da je u 2016. realno očekivati rast bruto domaćeg proizvoda od oko 1,5 odsto.Globalni šokovi, nestabilnosti u okruženju ali i EU mogli bi najviše da poremete takvu procenu.Priliv staranih direktnih investicija u zemlju prošle godine vredeo je 1,4 milijarde evra, što je gotovo 40 odsto više nego u 2014. godini. Godišnja inflacija iznosila je 1,5 odsto.

MAT: Realan rast privrede Srbije 1,5 odsto u 2016Srbija je u prošloj godini izašla iz recesije. Procene su da će realan rast BDP u 2015. dostići 0,8 odsto, a u 2016 1,5 odsto, istaknuto je u PKS na predstavljanju 252. broja časopisa Makroekonomske analize i trendovi.

Ekonomista Ivan Nikolić rekao je da je u 2016. realno očekivati rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od oko 1,5 odsto. Globalni šokovi, nestabilnosti u okruženju ali i EU, po rečima Nikolića, mogli bi najviše da poremete takvu procenu.

Priliv staranih direktnih investicija u zemlju prošle godine vredeo je 1,4 milijarde evra, što je gotovo 40 odsto više nego u 2014. godini. Godišnja inflacija iznosila je 1,5 odsto. U četvrtom tromesečju 2015. inflacija je bila negativna a međugodišnja inflacija je i dalje bila ispod granice inflacionog cilja, navodi se u časopisu Makroekonomske analize i trendovi.

Međugodišnji rast ukupne industrije je u septembru dostigao je 11,7 procenata, a prerađivačke 5,8 odsto, što je više od kumulativnog rasta u 2015. godini. Prerađivačka industrija od septembra beleži kratkoročni rast, koji sada stagnira na nivou za 4,7 odsto iznad proseka prethodne godine.

Prihod od prodaje sve više zaostaje za fizičkim obimom proizvodnje, primećuju ekonomisti MAT-a. Ističu da je međugodišnji rast spoljnotrgovinske razmene od početka januara do kraja novembra iznosio 6,9 odsto  - izvoza 8,4 odsto i uvoza 5,9 odsto.

Deficit tekućeg računa, za period januar-oktobar prošle godine je 1,265 miliona evra , što je za 17,2 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.

U časopisu su navedeni i okviri programa prioritetnih ekonomsko-strukturnih reformi za Srbiju koji su podeljeni u osam oblasti: upravljanje javnim finansijama, infrastruktura, sektorski razvoj, poslovni ambijent, korporativno upravljanje, borba protiv sive ekonomije, tehnološka apsorpcija i inovacije, trgovinska integrisanost, zaposlenost i tržište rada, socijalna inkluzija, smanjenje siromaštva, promovisanje jednakih mogućnosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik