Ponovo podsticaji investitorima, nova pravila

Bez autora
Apr 02 2015

Posle jednogodišnje pauze Srbija će ponovo davati subvencije investitorima. Za to je ove godine izdvojeno 6,5 milijardi dinara, a uslovi za dobijanje usklađeni su sa propisima Evropske unije za kontrolu državne pomoći, kažu u Vladi.Davanje subvencija je neophodno da bi se privukla ulaganja, kažu upućeni, ali naglašavaju da bi trebalo jasno reći zašto se nekom daje novac, podsticati investicije koje zapošljavaju kvalifikovane radnike i pojačati kontrole sprovođenja ugovora.

Ponovo podsticaji investitorima, nova pravilaPosle jednogodišnje pauze Srbija će ponovo davati subvencije investitorima. Za to je ove godine izdvojeno 6,5 milijardi dinara, a uslovi za dobijanje usklađeni su sa propisima Evropske unije za kontrolu državne pomoći, kažu u Vladi.

Davanje subvencija je neophodno da bi se privukla ulaganja, kažu upućeni, ali naglašavaju da bi trebalo jasno reći zašto se nekom daje novac, podsticati investicije koje zapošljavaju kvalifikovane radnike i pojačati kontrole sprovođenja ugovora.

Iako smo više puta iz Nemanjine čuli da to nije dobar recept, put do srca onih koji imaju novca Srbija će ponovo probati da nađe subvencijama. Do 7.000 evra po novozaposlenom ili po veličini investicije: davaće 50 do 70 odsto uloženog u zavisnosti od toga da li je investitor malo ili veliko preduzeće.

Pomoćnik ministra privrede Jelena Spasić kaže da to nikako ne znači da se za određeni investicioni projekat apsolutno dodeljuje tih 50, 60 ili 70 odsto maksimuma, već se primenjuju kriterijumi za dodelu sredstava koji su kvantitativni i koji zavise od razvijenosti lokalne samouprave u kojoj se ulaže.

Ponovno davanje podsticaja za investicije nužno je u krizi i kada ih daju svi ostali u regionu.

"Prošle godine su praktično bili samo realizovani projekti ugovoreni 2011. i 2012. Jednostavno, to je na neki način bio vrlo jak motivišući faktor investitorima da ovde ulažu", kaže ekonomista Ivan Nikolić.

Ekonomista Ana Trbović kaže da su uredba i kontrola unapređeni u odnosu na prošlu uredbu, ali da i dalje postoji mogućnost da novac dobiju preduzeća koja stvaraju nekvalifikovana radna mesta.

"Najveći problem ove uredbe jeste ta netransparentnost da vi možete i bez redovne procedure, javne nabavke, da dobijete sredstva", smatra Ana Trbović.

Jelena Spasić kaže da su to ulaganja od posebnog značaja za Srbiju.

"To su posebno definisani projekti od preko 20 miliona evra, preko 500 zaposlenih ili oni koji se sprovode u posebno nerazvijenim opštinama", kaže Spasićeva.

Druga primedba jeste da je i ovaj program – kula u vazduhu – napravljen bez analize, što se postiglo ranijim subvencijama.

"Dubinske analize efekata, ne samo finansijskih nego i ekonomskih, trenutno su u toku u Ministarstvu i mi možemo da izađemo s njim u nekom trenutku", kaže Spasićeva.

Sada imaju, kako kažu, samo grube cifre – od 2006. država je dala 300 miliona evra subvencija za 270 ugovora kojima je predviđeno ulaganje milijardu i po evra i otvaranje 54.000 radnih mesta.

Zbog nepridržavanja dogovorenog 60 ugovora je raskinuto, a 12.000 planiranih radnih mesta je palo u vodu. Novac dat na te subvencije vraćen je u državnu kasu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik