Ministar pravde u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković prisustvovao je danas u Domu Narodne skupštine Republike Srbije polaganju zakletve za 94 javna beležnika, koji će početi sa radom 1. septembra.Selaković je tom prilikom istakao da je uvođenje javnog beležništva u domaći pravni sistem motivisano potrebom približavanja savremenim pravnim tokovima, stvaranja pravne sigurnosti, naročito u poslovima prometa nepokretnosti, kao i kreiranja pozitivne investicione klime.
Ministar pravde u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković prisustvovao je danas u Domu Narodne skupštine Republike Srbije polaganju zakletve za 94 javna beležnika, koji će početi sa radom 1. septembra.
Selaković je tom prilikom istakao da je uvođenje javnog beležništva u domaći pravni sistem motivisano potrebom približavanja savremenim pravnim tokovima, stvaranja pravne sigurnosti, naročito u poslovima prometa nepokretnosti, kao i kreiranja pozitivne investicione klime.
On je ocenio da će uvođenje notarijata zasigurno doprineti rasterećivanju sudova, bržem odvijanju pravnog prometa i sigurnom ostvarivanju zaštite prava i interesa građana.
Ministar je izrazio očekivanje da će javni beležnici, s obzirom na značaj i obim poverenih ovlašćenja, svoj posao obavljati stručno, profesionalno i odgovorno.
Prema njegovim rečima, to je služba od javnog poverenja, a javni beležnik obavlja delatnost kao isključivo i stalno zanimanje dok mu ne prestane delatnost, u skladu sa zakonom.
Selaković je javnim beležnicima poručio da su oni u obavljanju svog posla samostalni i nezavisni, kao i da će od njihovog odnosa prema profesiji u velikoj meri zavisiti i njena reputacija.
Skupština javnih beležnika, kako je najavio, biće održana 15. avgusta, i na njoj će biti formirana komora javnih beležnika, izabran predsednik komore, usvojen statut komore, javnobeležnički poslovnik i poslovnik o radu skupštine, a razmatraće se i izbor članova izvršnog odbora i disciplinskih organa.
Prema njegovim rečima, do 1. septembra, na predlog Ministarstva pravde, biće usvojene i brojne zakonske izmene kako bi se stekli uslovi za nesmetan početak rada javnih beležnika.
Pored zakonodavnih izmena, u skladu sa Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije reforme pravosuđa, doći će i do izrade Programa stalne i početne obuke za imenovane javne beležnike, budući da oni moraju biti dobro obučeni, ukazao je ministar.
On je podsetio na to da su nakon sprovedenog konkursa za područja 37 osnovnih sudova, imenovani javni beležnici za područje 32 osnovna suda, s obzirom na to da u opštinama Požega, Gornji Milanovac, Aranđelovac, Vrbas i Kikinda nije bilo prijavljenih kandidata.
Selaković je najavio da će se nastaviti raspisivanje konkursa i održavanje ispita za javne beležnike, s obzirom na to da je Pravilnikom o privremenom broju javnobeležničkih mesta predviđeno ukupno 371 takvo mesto u Srbiji.
Svaka opština, kako je rekao, u obavezi je da ima najmanje jednog javnog beležnika, pošto po zakonu na svakih 25.000 stanovnika dolazi po jedan javni beležnik.
Ministar je podsetio na to da je Kraljevina Jugoslavija, u nameri da u pravne odnose uvede znatno viši stepen reda i sigurnosti, 1930. godine donela Zakon o javnom beležništvu, ali ta profesija nije bila dugog veka, tako da je ukinuta 1944. godine.
Javni beležnik je pravnik koji na osnovu javnih ovlašćenja prihvata od stranaka izjavu volje, daje joj potrebnu pismenu pravnu formu i o tome izdaje odgovarajuće isprave koje imaju karakter javne isprave.
Originale tih isprava preuzima na čuvanje, a izdaje overene prepise. U njegove zadatke spada i javno potvrđivanje činjenica.
Pored poslova sastavljanja isprava i poslova overe, koji će biti u isključivoj nadležnosti javnih beležnika, značajan deo nadležnosti sudova, pre svega iz vanparnične materije (kao što su ostavinski postupci), može biti poveren javnim beležnicima, čime se doprinosi rasterećenju sudova i stvaranju uslova za efikasan rad pravosuđa.