Državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Vlade Republike Srbije Miodrag Poledica izjavio je danas da će izgradnjom pruge Beograd–Budimpešta naša zemlja postati tranzitno čvorište regiona i deo novog koridora koji povezuje Aziju i Evropu.Poledica je objasnio da to zemlji otvara mogućost za veći transport robe, izgradnju novih logističkih centara i privlačenje investicija. Pruga Beograd–Budimpešta je, kako je naveo, prva pruga za brzine do 200 kilometara na čas i nalazi se na železničkom koridoru 10b, koji je najvažniji železnički koridor ne samo za Srbiju, već i u ovom delu Evrope.
Državni sekretar Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Vlade Republike Srbije Miodrag Poledica izjavio je danas da će izgradnjom pruge Beograd–Budimpešta naša zemlja postati tranzitno čvorište regiona i deo novog koridora koji povezuje Aziju i Evropu.
Poledica je u intervjuu za novi broj "Magazina Biznis" objasnio da to zemlji otvara mogućost za veći transport robe, izgradnju novih logističkih centara i privlačenje investicija.
Pruga Beograd–Budimpešta je, kako je naveo, prva pruga za brzine do 200 kilometara na čas i nalazi se na železničkom koridoru 10b, koji je najvažniji železnički koridor ne samo za Srbiju, već i u ovom delu Evrope.
Pored toga, ova pruga je prvi projekat izgradnje železnice koji na tlu Evrope rade kineski izvođači, što ima dodatni značaj za afirmaciju Srbije kao ključnog partnera Kine u oblasti saobraćaja u mehanizmu saradnje sa 16 zemalja centralne i istočne Evrope, ukazao je državni sekretar.
Prema njegovim rečima, ova pruga će povezati Transevropsku transportnu mrežu i ekspresnu Evroazijsku železnicu, preko Istanbula, a ujedno je i nastavak pomorskog i kopnenog novog puta svile iz Luke Pirej prema srednjoj Evropi.
On je ocenio da je Samit šefova vlada Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope u Rigi bio veoma važan i uspešan za Srbiju, s obzirom na to da su potpisani ugovori za nekoliko velikih infrastrukturnih projekata.
Poledica je podsetio na to da je potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović potpisala ugovore za tri infrastrukturna projekta, vredna 734 miliona evra, za projekat Beograd– Budimpešta (deonica Beograd–Stara Pazova), za autoput Surčin–Obrenovac i za Sektor B obilaznice oko Beograda.
Komercijalni ugovor za realizaciju prve faze projekta Beograd–Budimpešta, od Beograda do Stare Pazove, vredan je 319 miliona evra, precizirao je on.
Ugovor sa konzorcijumom kineskih kompanija ''China Railway International'' i ''China Communications Construction Company'', kako je objasnio, predviđa izgradnju dvokolosečne pruge dužine 34,5 kilometara od stanice Beograd–Centar do Stare Pazove za brzine do 200 kilometara.
Takođe, ugovor predviđa da u projektu 46 odsto bude učešće radova i nabavke robe nekineskog porekla, što znači da je obezbeđen značajan prostor za domaće kompanije da učestvuju u izgradnji, istakao je Poledica.
On je, kada je reč o racionalizaciji u "Železnicama Srbije", podsetio na to da je formirana Međuresorna radna grupa od predstavnika relevantnih državnih institucija, menadžmenta železničkih kompanija i reprezentativnih sindikata sa ciljem da se što pre utvrde kriterijumi na osnovu kojih će biti definisani viškovi zaposlenih, kao i visina potrebnih sredstava za otpremnine.
Preduzeća "Železnice Srbije", "Infrastruktura železnice Srbije“, "Srbija voz“ i "Srbija kargo“ su, kako je napomenuo, usvojili planove optimizacije radne snage za period od 2016. do 2020. godine, shodno kojim bi do kraja godine trebalo da se smanji broj zaposlenih za najmanje 2.700.
To će, sa prirodnim odlivom u toku 2016. godine, predstavljati smanjenje za približno 3.000 zaposlenih, zaključio je državni sekretar.