Planirano smanjenje zaposlenih u javnom sektoru za 29.000 tokom iduće godine malo je verovatno, smatra predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović.On je, na predstavljanju ocena Fiskalnog saveta o budžetu za 2016. godinu, istakao da je moguće smanjenje za prvih 9.000 zaposlenih i to do kraja januara, što je “manji deo plana”. Zasada se, kako ističe, ne vide analize i planovi koji se odnose na preostalih 20.000 ljudi. Uz to, nisu ispunjene ni najave o racionalizaciji za tekuću godinu, kada je bez posla ostalo oko 5.000 zaposlenih, koji su mahom otišli dobrovoljno u penziju.
Planirano smanjenje zaposlenih u javnom sektoru za 29.000 tokom iduće godine malo je verovatno, smatra predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović. On je, na predstavljanju ocena Fiskalnog saveta o budžetu za 2016. godinu, istakao da je moguće smanjenje za prvih 9.000 zaposlenih i to do kraja januara, što je “manji deo plana”. Zasada se, kako ističe, ne vide analize i planovi koji se odnose na preostalih 20.000 ljudi. Uz to, nisu ispunjene ni najave o racionalizaciji za tekuću godinu, kada je bez posla ostalo oko 5.000 zaposlenih, koji su mahom otišli dobrovoljno u penziju.
Detalje o planiranim otpuštanjima i penzionisanjima u Fiskalnom savetu nemaju. Zaključke izvode iz podataka o otpremninama i masama zarada.
- Za isplatu otpremnina viškovima zaposlenih u sektoru opšte države u 2016. godini planirana su sredstva u iznosu većem od 15 milijardi dinara: 10,7 milijardi za isplatu socijalnih programa zaposlenima u javnoj upravi, a preostale 4,4 milijarde za zaposlene u zdravstvu. Prema proceni, ovaj iznos biće dovoljan za isplatu otpremnina za 20.000 do 25.000 radnika, odnosno oko 16.000 u javnoj upravi i oko 7.000 u zdravstvu - pokazuje analiza FS.
- Do manjeg broja radnika može se doći na dva načina: prirodnim odlivom i otpuštanjem viškova zaposlenih. Procenjujemo da postoji samo ograničena mogućnost da se broj zaposlenih u opštoj državi smanji po osnovu prirodnog odliva u penziju s manjom stopom zamene, svega oko 5.000 radnika. To bi značilo da budžetski plan za 2016. godinu podrazumeva otpuštanje 20.000 do 25.000 zaposlenih u opštoj državi u 2016. Kada je reč o MUP, u Savetu ističu da postoje naznake da će krajem ove i početkom sledeće godine iz MUP-a otići od dve do tri hiljade zaposlenih. To su, kako se ističe, uglavnom oni koji ispunjavaju uslove za penziju. Potom će sve do kraja godine, “nastaviti sa umerenijim, praktično linearnim odlivom zaposlenih, što bi na godišnjem nivou donelo uštede od oko tri odsto na fondu plata”.
Za ostvarivanje budžetom planiranih ušteda na platama u prosveti (za 1,5 odsto), neophodno je otpustiti relativno veliki broj radnika, čak oko 5.000, i to u veoma kratkom vremenskom rasponu, praktično od jula do septembra 2016.
Zbog bojazni da ovakva racionalizacija neće biti izvršena, kao i zbog opasnosti da dođe do dodatnih neplaniranih troškova javnih i državnih preduzeća, Fiskalni savet upozorio je “da postoje velike neizvesnosti da se takav plan zaista i ostvari”.
Samo hiljdu učitelja
U Ministarstvu prosvete kažu za “Novosti” da iz školstva neće biti otpušteno nekoliko hiljada ljudi:
- Uz otpremnine će otići samo oni koji su se već izjasnili da to žele, i nastavnici koji nemaju nijedan čas u normi. To je manje od hiljadu ljudi. Osim njih, službu napuštaju još samo kolege koje idu u penziju.
Sudeći po iskustvima prethodnih godina, kada se završi “ukrštanje” slobodnih časova i nastavnika sa manjkom norme, obično je svake školske godine oko 150 prosvetara ostajalo potpuno bez norme. U penziju redovno svake godine ide između 2.500 i 3.000 prosvetara.
Kome idu pare
Budžet za iduću godinu je manje transparentan, ocenio je Fiskalni savet. “Bode oči” što je za privatne investitore predviđeno osam milijardi dinara, bez navođenja koliko novca tačno je namenjeno “Fijatu”, a koliko “Er Srbiji”, “Tigar tajersu”, “Trak litu” i PKC-u. Takođe, za subvencije novim investitorima predviđeno je 3,5 milijardi dinara.
Može 2.400 medicinara
- Racionalizacija u zdravstvu, koje je u decembru prošle godine imalo 114.085 zaposlenih, ne računajući zaposlene u zdravstvenim ustanovama na KiM koji nisu radno angažovani, podrazumeva smanjivanje kadra za 2.400 zaposlenih - rečeno je “Novostima” u Ministarstvu zdravlja.
- U taj broj uračunato je smanjivanje nemedicinskog kadra za 1.935 ljudi, i odlazak uz otpremninu 465 stomatologa koji nisu imali ugovor da pružaju usluge o trošku zdravstvenog osiguranja.
Smanjenje broja zaposlenih nemedicinskih radnika u ustanovama iz plana mreže obuhvatilo je domove zdravlja, zavode na primarnom nivou zdravstvene zaštite i stacionarne zdravstvene ustanove koje imaju višak nemedicinskih radnika u odnosu na predviđene normative, kao i Institut za imunologiju i virusologiju “Torlak”.