Ministar finansija i privrede u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas da je racionalnijim trošenjem budžetskih sredstava moguće ostvariti ogromne uštede, koje bi se zatim usmerile ka privredi i građanima. Uspostavljanje jače finansijske discipline neophodno je, jer bez nje nema ni jake države.Zakon o ograničenju rokova plaćanja je 31. marta stupio na snagu, a njegov cilj je, između ostalog, uvođenje finansijske discipline.
Ministar finansija i privrede u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas da je racionalnijim trošenjem budžetskih sredstava moguće ostvariti ogromne uštede, koje bi se zatim usmerile ka privredi i građanima.
Dinkić je na okruglom stolu “O koristima sistema finansijske kontrole” u Palati Srbija istakao da je uspostavljanje jače finansijske discipline neophodno jer bez nje nema ni jake države, i dodao da podržava oštru politiku Državne revizorske institucije (DRI).
On je rekao da se prati kako ministarstva sprovode Zakon o ograničenju rokova plaćanja, koji je 31. marta stupio na snagu, a čiji je cilj, između ostalog, uvođenje finansijske discipline.
Ministar je ukazao na to da je utvrđeno da se veliki deo budžetskih korisnika uopšte nije prijavio u sistem, iako je dobio opomene od Uprave za trezor, i istakao da je zbog toga dao nalog da se onima koji se nisu evidentirali obustave sva plaćanja.
Prema njegovim rečima, preduslov za uspešno sprovođenje Zakona o ograničenju rokova plaćanja jeste da postoji evidencija svih indirektnih i direktnih budžetskih korisnika.
Za primenu sistema interne finansijske kontrole u praksi najvažnije je uspostavljanje nove administrativne kulture i svesti, naglasio je on i dodao da će za to biti potrebno vreme i primena sankcija, ali da neće biti kompromisa.
Dinkić je podsetio na to da je Srbija u prošloj godini imala ogroman budžetski deficit i rastući javni dug, uz napomenu da je situacija sada poboljšana, ali da ni izbliza nije rešena.
Ministar je poručio da je neophodno da se deficit dalje smanjuje, a da se javni dug drži ispod granice od 60 posto BDP-a, sa tendencijom smanjenja u narednim godinama.
Predsednik DRI Radoslav Sretenović istakao je da je za vraćanje poverenja građana u institucije i obezbeđenje preduslova za brži ekonomski rast i razvoj zemlje neophodno da se stvore kredibilne, pouzdane, efikasne, transparentne i odgovorne institucije.
Sretenović je naglasio da je to jedan od preduslova ulaska Srbije u Evropsku uniju, i dodao da je osnov za izgradnju takvih institucija uspostavljanje mehanizma interne finansijske kontrole u javnom sektoru, odnosno efikasno finansijsko upravljanje.
On je ukazao na to da je neophodna reforma javnih finansija, u okviru koje uspostavljanje finansijskih kontrolnih mehanizama zauzima važno mesto, s obzirom na to da je cilj da se javna sredstva troše ekonomično, efikasno, efektivno i u skladu sa propisima.
Okruglom stolu su prisustvovali i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Goran Knežević, ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Žarko Obradović i ministar regionalnog razvoja i lokalne samouprave Verica Kalanović.