Poslanici Skupštine Srbije usvojili su 29.12.2012.godine Zakon o javnim nabavkama, o kome se u poslednje vreme najviše raspravljalo u javnosti.Primena novog Zakona o javnim nabakama trebalo bi da olakša učešće u postupcima javnih nabavki, omogući da se one što lakše i brže sprovedu kroz uvodjenje jedinstvenog Registra ponuđača, uz poštovanje mera koje su predviđene Zakonom, a čiji je cilj otklanjanje koruptivnih elementa i zloupotrebe prilikom zaključenja ugovora.
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su 29.12.2012.godine Zakon o javnim nabavkama, o kome se u poslednje vreme najviše raspravljalo u javnosti.
Primena novog Zakona o javnim nabakama trebalo bi da olakša učešće u postupcima javnih nabavki, omogući da se one što lakše i brže sprovedu kroz uvodjenje jedinstvenog Registra ponuđača, uz poštovanje mera koje su predviđene Zakonom, a čiji je cilj otklanjanje koruptivnih elementa i zloupotrebe prilikom zaključenja ugovora.
Zakonom je predviđena delimična centralizacija javnih nabavki za koje će biti zadužena Uprava za zajedničke poslove, preko koje će se sporovoditi nabavke za državne organe, a pre svega za potrošnu robu.
Predviđeno je uvođenje funkcije građanskog nadzornika koji će nadgledati postupak javne nabavke čija je vrednost veća od milijardu dinara. Posao građanskog nadzornika moći će da obavlja stručnjak u oblasti javnih nabavki ili udruženje koje se bavi javnim nabavkama, sprečavanjem korupcije ili sukoba interesa.
Stručni tim praktičara iz firme Tenderi d.o.o. uzeo je učešće u svim javnim raspravama i kroz slanje amandmana, a između ostalog, založio se za eliminisanje odredba iz zakona koje su sadržale koruptivne izazove, kao i toga da konkursna dokumentacija za sve ponuđače bude dostupna bez nadoknade.
Dalje usavršavanje odredbi Zakona o javnim nabavkama očekuje se kroz donošenje Pravilnika, za čiju izradu će biti zadužena Uprava za javne nabavke. Ovo predstavlja i jedinstvenu šansu svim ponuđačima da zatraže regulisanje svih odredbi koje nisu jasno definisane ili propisane u Zakonu.