Zašto skače cena gasa

Bez autora
Feb 09 2015

Cena ruskog gasa na evropskom tržištu pada, ali zbog jačanja dolara od marta će u Srbiji ponovo poskupeti. U "Srbijagasu", zbog veće mrežarine, domaćinstvima će biti skuplji za 13 odsto, a kod ostalih distributera – 5,6 odsto.Iako statistika Agencije za energetiku pokazuje da nižu cenu gasa od Srbije imaju samo Rumuni, potrošačima je neisplativ i sve ga manje koriste. U Srbiji, osim "Srbijagasa", ima još 33 snabdevača. Procenat poskupljenja jeste različit, ali će kubik gasa za domaćinstva kod svih koštati oko 58 dinara sa PDV-om.

Zašto skače cena gasaCena ruskog gasa na evropskom tržištu pada, ali zbog jačanja dolara od marta će u Srbiji ponovo poskupeti. U "Srbijagasu", zbog veće mrežarine, domaćinstvima će biti skuplji za 13 odsto, a kod ostalih distributera – 5,6 odsto. Iako statistika Agencije za energetiku pokazuje da nižu cenu gasa od Srbije imaju samo Rumuni, potrošačima je neisplativ i sve ga manje koriste.

U Srbiji, osim "Srbijagasa", ima još 33 snabdevača. Procenat poskupljenja jeste različit, ali će kubik gasa za domaćinstva kod svih koštati oko 58 dinara sa PDV-om.

Iako cene moraju biti tržišne, u Udruženju potrošača "Prosperitet" su kategorični.

"Mi poručujemo svim potrošačima da se isključe sa gasne mreže u znak bojkota", kaže Radomir Ćirilović, predsednik Udruženja.

Još pre dve godine, potrošnja gasa u privredi pala je za 22 odsto, a u domaćinstvima za 11 procenata. Samo deset odsto naših građana ima priključak za gas. Uveli su kada je to bio najjeftiniji energent, a sada već odavno štede.

Građani kažu da je gas mnogo skup, a mnogi od njih imaju alternativne načine grejanja – greju se na struju ili drva.

"Srbijagasu" domaćinstva za gas duguju oko 740 miliona dinara – 13 milijardi duguju toplane, čak 97 milijardi preduzeća. U Udruženju toplana kažu da od prošle godine daljinski sistemi mnogo redovnije izmiruju obaveze i da je najspornije pitanje kamata.

"Ono na čemu mi uporno insistiramo jeste da sravnimo ukupno stanje sa 'Srbijagasom', da vidimo šta je dug iz tekuće grejne sezone, šta je dug iz prethodnih grejnih sezona i šta je dug po osnovu kamata", navodi Milovan Lečić iz Udruženja toplana Srbije.

Iz resornog ministarstva podsećaju da gas uvozimo i da mora da se plaća.

"Zbog činjenice da u budžetu za 2015. nisu predviđena sredstva za neka nova zaduživanja za nabavku – i plaćanje gasa zahteva jednu promenu politike 'Srbijagasa' prema dobavljačima. Mi imamo novu ulogu države, u smislu da se obezbedi da 'Srbijagas' više ne mora pod takvim okolnostima da snabdeva pre svega preduzeća u restrukturiranju", ističe ministar energetike Aleksandar Antić.

U skladu sa dogovorom predsednika Vlade i ruskog predsednika, Srbija je krajem prošle godine "Gaspromu" platila prvu ratu od 100 miliona dolara duga za gas. Drugu u istom iznosu treba platiti do kraja ove, a ostatak od 24 miliona dolara iduće godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik