Goldman Sachs odlučio je povećati udjel u slovenskim obveznicama. Sam Finkelstone, menadžer Goldman Sachsa, koji nadzire 40 milijardi dolara uloženih na tržišta u razvoju, kaže da su slovenske obveznice vrlo solidna investicijska priča, a ne nešto poput Cipra ili Grčke. Bankarski sektor u Sloveniji nije velik u usporedbi sa članicama EU, a udjel duga u BDP-u je malen. Slovenske banke opterećene tzv. lošim kreditima navodno trebaju 4 milijarde eura svježeg kapitala kako bi preživjele. Nova vlada u Ljubljani i dalje odbacuje sumnje da bi mogla biti sljedeći kandidat za financijsku pomoć. No, apokaliptični jahači Trojke već bacaju svoju sjenu iznad male Slovenije. Prošloga tjedna su kamate na državne obveznice s rokom isplate od 10 godina porasle na 7 posto. Slovenska nacionalna banka je prognozu rasta za 2013. godinu morala korigirati sa minus 0,7 posto na minus 1,9 posto. MMF i EU očekuju smanjenje privrednog učinka za 2 posto.
Goldman Sachs odlučio je povećati udjel u slovenskim obveznicama, piše Bloomberg.
Sam Finkelstone, menadžer Goldman Sachsa, koji nadzire 40 milijardi dolara uloženih na tržišta u razvoju, kaže da su slovenske obveznice vrlo solidna investicijska priča, a ne nešto poput Cipra ili Grčke.
- Bankarski sektor u Sloveniji nije velik u usporedbi sa članicama EU, a udjel duga u BDP-u je malen, kaže Finkelstein.
Slovenske banke opterećene tzv. lošim kreditima navodno trebaju 4 milijarde eura svježeg kapitala kako bi preživjele.
Nova vlada u Ljubljani i dalje odbacuje sumnje da bi mogla biti sljedeći kandidat za financijsku pomoć. No, apokaliptični jahači Trojke već bacaju svoju sjenu iznad male Slovenije. Prošloga tjedna su kamate na državne obveznice s rokom isplate od 10 godina porasle na 7 posto. Slovenska nacionalna banka je prognozu rasta za 2013. godinu morala korigirati sa minus 0,7 posto na minus 1,9 posto. MMF i EU očekuju smanjenje privrednog učinka za 2 posto.
U prilog Sloveniji govori što ukupni dug nije visok. On se od 2004. utrostručio ali je sa 54% još uvijek u okviru ugovora iz Maastrichta. Većina analitičara ipak misli da bi se Slovenija sama mogla izvući iz krize. Preduvjet je da nova vlada nastavi sa reformama stare. No, nesigurnost izaziva upravo sumnja da će nova lijevo orijentirana vlada na čelu sa Alenkom Bratušek biti u stanju nastaviti put koji je zacrtala konzervativna Janšina vlada.
Ovoga je tjedna je parlament u Ljubljani izabrao novog guvernera Centralne banke. To je 43-godišnji Boštjan Jazbec, koji potječe iz kruga mladih, tržišno orijentiranih ekonomista, koji se distancirao od postkomunističkih državnih intervencionista. Kriza, smatra Jazbec, pruža šansu Sloveniji da konačno raskrsti sa štetnom praksom državnog učešća i utjecaja, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung.