Pad cene pšenice i kukuruza na "Produktnoj berzi"

Bez autora
Feb 28 2016

Sumornu sliku prilično devastiranog tržišta žitarica nije moglo da popravi ni nešto intenzivnije trgovanje na berzi u Novom Sadu. Nedeljni promet od 800 tona robe, ukupne vrednosti 16.255.000 dinara i dalje je ispod očekivanih nivoa, ali ipak uliva nadu da bi naredni period mogao da donese veće promete i življe tržište. Da bi tako i bilo, morale bi se ipak desiti neke nove okolnosti na samom tržištu. Prva pretpostavka svakako jeste da se zaustavi strmoglavi pad cena koji traje u kontinuitetu još od decembra prošle godine. Međutim, kako očekivati takav scenario kada dolazimo do saznanja da su recimo zalihe pšenice u Evropi na najvišem nivou u poslednjih 17 godina, a da se narastuće svetske zalihe kukuruza koriguju već drugi mesec nagore. U duhu takvih tržišnih okolnosti kreću se i cene na našem tržištu.

Pad cene pšenice i kukuruza na Sumornu sliku prilično devastiranog tržišta žitarica nije moglo da popravi ni nešto intenzivnije trgovanje na berzi u Novom Sadu.

Nedeljni promet od 800 tona robe, ukupne vrednosti 16.255.000 dinara i dalje je ispod očekivanih nivoa, ali ipak uliva nadu da bi naredni period mogao da donese veće promete i življe tržište, navedeno je u saopštenju "Produktne berze".

Da bi tako i bilo, morale bi se ipak desiti neke nove okolnosti na samom tržištu. Prva pretpostavka svakako jeste da se zaustavi strmoglavi pad cena koji traje u kontinuitetu još od decembra prošle godine.

Međutim, kako očekivati takav scenario kada dolazimo do saznanja da su recimo zalihe pšenice  u Evropi na najvišem nivou u poslednjih 17 godina, a da se narastuće svetske zalihe kukuruza koriguju već drugi mesec nagore. U duhu takvih tržišnih okolnosti kreću se i cene na našem tržištu.

Kukuruz je u daljem padu. Realizovana cena na “Produktnoj berzi” u Novom Sadu u nedelji za nama je iznosila 16,94 dinara po kilogramu ( 15,40 bez PDV), što je u odnosu na prethodnu nedelju pad od 1,91%.

Nešto intenzivniji izvoz u odnosu na prethodni period otvara neke perspektive za većim otvaranjem tržišta kukuruza utoliko pre što je aktuelna cena praktično na nivou cene u žetvi, a ujedno  i najniža od cena u širem okruženju.

Pšenicom se trgovalo na samom kraju nedelje i to po ceni od 17,49 dinara po kilogramu (15,90 bez PDV), što je u odnosu na poslednje trgovanje ovom robom na berzi niža cena za 5,07%. Da li je ovo signal da će se pšenica uskoro izjednačiti sa cenom kukuruza ostaje da se vidi, ali to se, iako je vrlo retko, dešavalo i ranije, pa nije nemoguće da se i ovoga puta desi.

Tada će tržište samo sebi postaviti pitanje da li je normalno da kvalitetna pšenica cenovno konkuriše kukuruzu kao komponenta za stočnu hranu. Inače, ovo je dinarska cena koja je najniža od septembra 2013. godine, odnosno indeksirano u dolarsku vrednost ovo je najniža vrednost kilograma hlebnog zrna još od žetve 2010. godine.

Soja je zadržala cenu iz prethodne nedelje. Naime, ovom robom se trgovalo ukoličini od 100 tona i to po ceni od 41,80 dinara po kilogramu (38,00 bez PDV).

U skladu sa promenama cena na tržištu, PRODEX je na kraju nedelje zabeležio vrednost od 197,70 indeksnih poena, što je najniža vrednost ovog pokazatelja od novembra 2014. U odnosu na prethodnu nedelju, indeks je u padu za 2,68 indeksnih poena.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik