Preduzeća bježe sa berze

Bez autora
Aug 14 2016

Pad interesovanja investitora za ulaganje u akcije firmi u Republici Srpskoj oborilo je i njihovu cijenu, ali i tržišnu kapitalizaciju koja je krajem prvog polugodišta iznosila 4,007 milijardi KM. Tržišna kapitalizacija berze predstavlja ukupnu vrijednost akcija, kojima je kroz odnose ponude i tražnje utvrđena cijena. Ovaj pokazatelj služi za sagledavanje kapaciteta i performansi nekog tržišta, a investitori na osnovu berzanskih podataka dobijaju bliže informacije o potencijalima za ulaganje. Direktor brokerskog društva "Advantis broker" Branko Kecman kaže da se firme masovno povlače sa Banjalučke berze, što smanjuje i ukupnu vrijednost tržišne kapitalizacije.

Preduzeća bježe sa berzePad interesovanja investitora za ulaganje u akcije firmi u Republici Srpskoj oborilo je i njihovu cijenu, ali i tržišnu kapitalizaciju koja je krajem prvog polugodišta iznosila 4,007 milijardi KM.

Tržišna kapitalizacija berze predstavlja ukupnu vrijednost akcija, kojima je kroz odnose ponude i tražnje utvrđena cijena. Ovaj pokazatelj služi za sagledavanje kapaciteta i performansi nekog tržišta, a investitori na osnovu berzanskih podataka dobijaju bliže informacije o potencijalima za ulaganje.

Direktor brokerskog društva "Advantis broker" Branko Kecman kaže da se firme masovno povlače sa Banjalučke berze, što smanjuje i ukupnu vrijednost tržišne kapitalizacije.

- Firme prelaze iz otvorenog u zatvoreni tip akcionarskog društva. Neke čak mijenjaju formu i u društvo sa ograničenom odgovornošću i samim tim gube berzanski status - kaže Kecman i dodaje da većinu tržišne kapitalizacije u RS nose "Telekom Srpske" i "Elektroprivreda" koje gube vrijednost na tržištu zbog pada dobiti, odnosno nedostatka korporativnog upravljanja.

Boris Majstorović, direktor brokerskog društva "Euro-broker", kaže da je jako teško odrediti pravu vrijednost tržišne kapitalizacije, jer se akcijama većine firmi godinama ne trguje.

- Naše tržište nije likvidno i sporna je njegova stvarna vrijednost. Slična je i situacija i u zemljama regiona, a zakon nas je ograničio prilikom izlaska na finansijska tržišta drugih zemalja - kaže Majstorović i dodaje da bi situaciju na regionalnom finansijskom tržištu mogao izmijeniti projekat "SeeLink", koji bi uvezao berze.

Ranije su sa "Banjalučke berze" rekli da se fokus investitora na tržištu kapitala pomjerio sa akcija prema obveznicama te da je sasvim logično što učešće prometa sa akcijama opada dok vrijednost prometa sa obveznicama konstantno raste u posljednjih nekoliko godina.

Poređenje podataka Beogradske, Zagrebačke, Ljubljanske, Sarajevske, Skopske i Banjalučke berze pokazalo je da najveću vrijednost na regionalnom finansijskom tržištu imaju firme iz Hrvatske, koje su krajem jula bile teške 33,014 milijardi KM.

Slijede firme iz Srbije i Slovenije, čija je vrijednost na berzi dostigla 10,283, odnosno 9,675 milijardi KM. Tržišna kapitalizacija firmi iz FBiH iznosila je 5,546, a iz Crne Gore 5,526 milijardi KM. Na začelju liste su firme iz RS i Makedonije, a njihova tržišna kapitalizacija je krajem juna iznosila 4,007, odnosno 2,825 milijardi KM.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik