Ministarstvo financija i Zagrebačka burza nedavno su objavili da će sjedište nove kompanije koja će ujedinjavati i voditi proces integracije burzi srednje i jugoistočne Europe biti u Zagrebu.
Uz Hrvatsku kao predvodnicu inicijative, projekt povezivanja burzi
uključuje Sloveniju, Poljsku, Slovačku, Rumunjsku, Bugarsku, Mađarsku i
Sjevernu Makedoniju.
Sve više privatnih tvrtki, umjesto u
bankama, kapital prikuplja na Zagrebačkoj burzi, javnom ponudom dionica
ili izdavanjem obveznica. I iznimno zahtjevne "zelene" obveznice više
nisu rijetkost. Tvrtka Bosqar, uz dokazivanje održivosti poslovanja,
prikupila je čak 143 milijuna eura potrebnih za daljnje širenje.
- Obveznice nam daju stabilnost financiranja, fleksibilnost i agilnost da možemo reagirati u kratkom roku na tržištu, istaknuo je Darko Horvat, predsjednik Uprave, BOSQAR d.d.
Uz privatne tvrtke, i država je ključna za daljnji razvoj Zagrebačke
burze. Izdavanje narodnih obveznica i trezorskih zapisa te digitalne
platforme e-Riznica i m-Riznica samo su početak osnaživanja tržišta,
kaže ministar financija. Sljedeći je korak povezivanje burzi osam država
jugoistočne Europe.
- Uspjeli smo kompaniju koja će objedinjavati sve ove burze regionalnih država koje su se priključile našoj inicijativi dovesti u Hrvatsku, dakle sjedište te kompanije će biti u Zagrebu. Burze su potpisale memorandum o razumijevanju kojim su definirale i međusobne odnose, naglasio je Marko Primorac, ministar financija.
Protok kapialaPovezivanje burzi trebalo bi donijeti mnoge prednosti za cijelo tržište, i tvrtke i investitore.
- Postati član burze u Hrvatskoj, Sloveniji ili Poljskoj zahtjeva dodatne financijske i organizacijske napore. Mi zapravo želimo da taj protok kapitala unutar regije bude što bolji. I mi bismo voljeli da ako mi imamo dobar IPO na Zagrebačkoj burzi, da osim na hrvatske građane možemo računati i na investitore iz jugoistočne Europe, istaknula je predsjednica Uprave Zagrebačke burze Ivana Gažić.
Povezivanje burzi želja je Europske unije, a podržava ga i Europska banka za obnovu i razvoj. - Sigurno je regionalna integracija nešto što će pomoći sekundarnoj likvidnosti, privlačenju investitora i internacionalnih jer uvijek vam je ono što se kaže "ekonomija obujma" jako, jako bitna, rekao je Miljan Ždrale, regionalni direktor Europske banke za obnovu i razvoj za srednju Europu.
U povezivanju osam burzi još je podosta posla. Uz političku volju potrebno je ujednačiti propise, regulatorni i institucionalni okvir, a cijeli će se projekt voditi iz Zagreba.