Većina preduzeća u Srbiji očekuje povećanje profita i obima prodaje u ovoj godini, a primetan je porast broja kompanija koje smatraju da će ova godina biti pogodna za širenje malih i srednjih preduzeća, i da će doći do poboljšanja ekonomskih uslova u našoj zemlji.Ovo je deo danas predstavljenih rezultata ProOptimist istraživanja o poslovnom optimizmu među malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima u Srbiji. S druge strane, rezultati istraživanja pokazuju da čak dve trećine srpskih preduzeća ne planira da ove godine dodatno investira, ali i poveća plate zaposlenima.
Većina preduzeća u Srbiji očekuje povećanje profita i obima prodaje u ovoj godini, a primetan je porast broja kompanija koje smatraju da će ova godina biti pogodna za širenje malih i srednjih preduzeća, i da će doći do poboljšanja ekonomskih uslova u našoj zemlji.
Ovo je deo danas predstavljenih rezultata ProOptimist istraživanja o poslovnom optimizmu među malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima (MSPP) u Srbiji.
S druge strane, rezultati istraživanja pokazuju da čak dve trećine srpskih preduzeća ne planira da ove godine dodatno investira, ali i poveća plate zaposlenima.
Na predstavljanju istraživanja, rečeno je da 85 odsto preduzeća u Srbiji očekuje istu ili bolju profitabilnost u 2018. godini, a najveći optimisti su one kompanije koje posluju sa nemačkim kolegama, jer čak 97 odsto njih očekuje veći profit ove godine.
Glavna i odgovorna urednica Biznis magazina i Ekonometra Radojka Nikolić kaže da trendovi jesu pozitivni ali da treba biti oprezan u procenama i zaključivanju, jer rezultati pokazuju da kompanije neće značajno započinjati nove investicije ove godine.
"Treba imati u vidu trend porasta optimizma jer su mala i srednja preduzeća oprezna, a s obzirom da su MSP oprezna, trend je u svakom slučaju pozitivan. Negativno iznenađenje je što 81 odsto srpskih preduzeća ne planira povećanje plata u Srbiji. Uprkos pozitivnim rezultatima dve trećine ne planira investicije u ovoj godini i to pokazuje da uprkos optimizmu ne treba očekivati dramatične promene", kaže Nikolić.
Preduzeća koja sarađuju sa Nemačkom su optimističnija, posebno po pitanju procene ove godine, i smatraju da će 2018. biti dobra za širenje posla.
Osnovni problemi sa kojima se firme u Srbiji suočavaju su slaba naplata potraživanja, jaka konkurencija i slaba prodaja, kažu rezultati istraživanja.
Čak 90 odsto preduzetnika ne planira nikakve promene u broju zaposlenih, a odmah ispod te cifre su i vlasnici malih i srednjih preduzeća sa 83 procenta.
Porast pozitivnih očekivanja za dva do tri odsto u odnosu na prethodno istraživanje je značajan skok, ocenio je Igor Antić, član Izvršnog odbora ProCredit banke.
Ono što je iznenađenje u istraživanju je da deo srpskih preduzeća ima problem naplate potraživanja čak i od nemačkih kompanija, koje inače važe za uredne platiše. Međutim, i dalje su optimističniji od onih preduzeća koja u našoj zemlji nemaju saradnju sa Nemačkom.
Martin Knap, izvršni član Upravnog odbora Nemačko-srpske privredne komore (AHK Srbija), rekao je da oni kao nemačka komora posreduju prilikom problema sa naplatom te da je takvih slučajeva ipak znatno manje nego što je to slučaj prilikom naplate potraživanja od kompanija iz regiona.
Željko Rakić, načelnik u Sektoru za trgovinu, usluge i politiku konkurencije Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, ocenio je da one firme koje sarađuju sa nemačkim imaju potpisane ugovore i obezbeđen plasman za razliku od firmi koje posluju sa regionom i da je to razlog njihovog optimističnog stava.
Nešto više od polovine ispitanika koja sarađuju sa Nemačkom smatra da će im prihodi ove godine biti veći nego protekle godine.
Istraživanje je pokazalo da je prisutan negativan trend pada svesti o važnosti tehnoloških inovacija i o benefitima ulaganja u energetsku efikasnost među preduzećima.