BDP će u iduće tri godine u BiH porasti za skoro 9 posto

Bez autora
Jan 11 2016

Ne toliko zahvaljujući nekoj čarobnoj formuli koju su osmislili u zemlji, nego globalnim kretanjima, a, prije svega, pozitivnim promjenama u eurozoni, Bosna i Hercegovina bi u ovoj i sljedeće dvije godine mogla imati ohrabrujući gospodarski oporavak uz BDP koji bi trebao porasti između 2,3 i 3,5 posto, što je identično procjenama koje su iznesene polovinom prošle godine. Naime, Svjetska banka je u procjenama globalnog ekonomskog rasta navela kako će u 2016. BDP u BiH porasti za 2,3 posto, sljedeće godine rast bi trebao iznositi 3,1, a u 2018. bi trebao imati rekordan rast u posljednjih nekoliko godina - čak 3,5 posto. Sličan trend trebala bi imati i Hrvatska čije se gospodarstvo izvuklo iz krize u prošloj godini te bi u iduće dvije godine trebalo rasti za 2 posto.

BDP će u iduće tri godine u BiH porasti za skoro 9 postoNe toliko zahvaljujući nekoj čarobnoj formuli koju su osmislili u zemlji, nego globalnim kretanjima, a, prije svega, pozitivnim promjenama u eurozoni, Bosna i Hercegovina bi u ovoj i sljedeće dvije godine mogla imati ohrabrujući gospodarski oporavak uz BDP koji bi trebao porasti između 2,3 i 3,5 posto, što je identično procjenama koje su iznesene polovinom prošle godine, piše Večernji list BiH.

Naime, Svjetska banka je u procjenama globalnog ekonomskog rasta navela kako će u 2016. BDP u BiH porasti za 2,3 posto, sljedeće godine rast bi trebao iznositi 3,1, a u 2018. bi trebao imati rekordan rast u posljednjih nekoliko godina - čak 3,5 posto.

Sličan trend trebala bi imati i Hrvatska čije se gospodarstvo izvuklo iz krize u prošloj godini te bi u iduće dvije godine trebalo rasti za 2 posto.

Inače, Svjetska banka za zemlje zapadnog Balkana predviđa povećanje ekonomije od 2,6 posto u ovoj i 3 posto u 2017. godini. U izvješću se navodi kako su javne investicije u nekoliko zemlja regije suspregnute ograničenim fiskalnim prostorom.

Privatne investicije i dalje se suočavaju s teškim uvjetima s tvrtkama koje i dalje vuku opterećenje dugova, i trebaju biti potpomognute poboljšanjem poslovnog okruženja i olakšavanjem regulatornih opterećenja, a što je slučaj u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Turskoj.

Istodobno će se događati i pomalo suprotstavljeni tijekovi u ekonomiji. Dok pad cijena nafte pomaže zemljama Europske unije, dotle nekoliko zemalja Balkana Albanija, BiH, Kosovo, Makedonija i Srbija imaju značajan proračunski deficiti, za koje će biti potrebna ubrzana fiskalna konsolidacija, navode iz Svjetske banke.

Za ovu regiju i dalje će biti ključna povezanost sa zemljama Europske unije. Uz to, stanje u ovoj regiji jugoistoka Europe kao i većeg dijela EU ovisit će i o krizama u njezinu susjedstvu, kao i odnosima s Rusijom koji nisu na osobitoj razini zbog sankcija nakon slučaja Krima.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik