Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović poručio je danas u Budimpešti da je razvoj inovacionog i start-ap eko-sistema ključan za podizanje međunarodne kompetitivnosti Srbije. Popović je, tokom susreta sa direktorom Instituta Evropske unije za inovacije i tehnologiju Martinom Kernom, naglasio da Vlada Srbije preduzima konkretne mere u cilju jačanja veza između nauke i industrije i unapređenja inovacione i tehnološke infrastrukture u zemlji. On je ocenio da bi pomoć Instituta Evropske unije za inovacije i tehnologiju u ovom pogledu bila od velike važnosti za Srbiju.
Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović poručio je danas u Budimpešti da je razvoj inovacionog i start-ap eko-sistema ključan za podizanje međunarodne kompetitivnosti Srbije.
Popović je, tokom susreta sa direktorom Instituta Evropske unije za inovacije i tehnologiju (EIT) Martinom Kernom, naglasio da Vlada Srbije preduzima konkretne mere u cilju jačanja veza između nauke i industrije i unapređenja inovacione i tehnološke infrastrukture u zemlji.
On je ocenio da bi pomoć Instituta Evropske unije za inovacije i tehnologiju u ovom pogledu bila od velike važnosti za Srbiju.
Na sastanku je bilo reči i o uključivanju srpskih kompanija i naučnoistraživačkih organizacija u programe EIT, razvoju podsticajnog inovacionog eko-sistema, iskustvima EU u implementaciji javnog i privatnog partnerstva i pametnoj specijalizaciji.
Ministar je ocenio da su inovacije važne za jačanje regionalne saradnje i da je to šansa za zajednički napredak zemalja u regionu, naglasivši da Srbija može da bude regionalni lider u tom procesu i da značajno doprinese razvoju novih inovativnih proizvoda i tehnologija u Evropi.
Popović je istakao da Srbija radi na razvoju i primeni koncepta Industrija 4.0, što podrazumeva potpunu digitalizaciju svih procesa u industriji u cilju podizanja njene efikasnosti i reaktivnosti na potrebe tržišta.
On je napomenuo da naša zemlja razvija strategiju pametne specijalizacije, koja ima za cilj da profiliše srpsku ekonomiju kao industrijsku i digitalnu, baziranu na pametnom ljudskom resursu.
Podrška Evropske unije kroz različite fondove, a posebno kroz programe poput EIT KIC Manufacturing (Knowledge Innovation Community) od velike je važnosti za razvoj nacionalnog inovacionog eko-sistema u Srbiji, ocenio je ministar.
Kern je izrazio spremnost ove institucije da pomogne Srbiji u izgradnji njene inovacione i tehnološke infrastrukture, podsetivši na to da je Popović prvi zvaničnik Republike Srbije koji je posetio ovu evropsku instituciju.
Direktor Instituta je, uz ocenu da je to važan korak u jačanju saradnje Srbije i EIT, istakao značaj razvoja regionalnih inovacionih inicijativa, gde Srbija zauzima važno mesto u planovima EIT.
On je naglasio da Institut želi da radi na pokretanju lokalnih inovacionih habova u Srbiji i da će to biti jedna od tema dijaloga između EIT i Vlade Srbije u budućnosti.
Institut Evropske unije za inovacije i tehnologiju je telo EU koje promoviše inovacije, održiv rast i povećanje konkurentnosti EU.
Administrativno sedište EIT je u Budimpešti, a u 17 centara širom Evrope, među kojima su Berlin, Helsinki, London, Pariz i Madrid, timovi stručnjaka sprovode inovacione projekte u cilju eksploatacije i usvajanja novih tehnologija i istraživanja.
U prethodnih pet godina EIT je obezbedio 2,5 milijardi evra za inovacione projekte širom Evrope.
Popović se tokom posete Budimpešti sastao i sa direktorom EIT Digital Lazlom Gujašom, ćerkom organizacije Instituta Evropske unije za inovacije i tehnologiju (EIT).
Popović i Gujaš su razgovarali o iskustvima Mađarske u digitalnoj transformaciji i razvoju inovacionog preduzetništva u toj zemlji.