Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Branislav Nedimović i ministar hrane, poljoprivrede i stočarstva Republike Turske Ahmet Ešref Fakibaba potpisali su danas Akcioni plan za 2017. i 2018. godinu u oblasti poljoprivrede. Dokument je potpisan nakon bilateralnog sastanka Nedimovića i Fakibabe, organizovanog uoči otvaranja tursko-srpskog Agrobiznis Foruma, na kome učestvuje više od 150 predstavnika turskih poljoprivrednih firmi, ali i prodajnih lanaca kao mogućih otkupljivača srpskih proizvoda. Nedimović je u obraćanju novinarima, uoči panela "Budućnost saradnje u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije i Turske", rekao da je sa turskom kolegom razgovarao o izvozu junećeg mesa i rafinisanog i sirovog suncokretovog ulja iz Srbije. On je preneo da je na sastanku bilo reči o tri teme – postojećem sporazumu o slobodnoj trgovini, investicijama u stočarstvo, voćarstvo i povrtarstvo i novom usaglašavanju kvota za različite poljoprivredne proizvode u korist obe strane.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Branislav Nedimović i ministar hrane, poljoprivrede i stočarstva Republike Turske Ahmet Ešref Fakibaba potpisali su danas Akcioni plan za 2017. i 2018. godinu u oblasti poljoprivrede.
Dokument je potpisan nakon bilateralnog sastanka Nedimovića i Fakibabe, organizovanog uoči otvaranja tursko-srpskog Agrobiznis Foruma, na kome učestvuje više od 150 predstavnika turskih poljoprivrednih firmi, ali i prodajnih lanaca kao mogućih otkupljivača srpskih proizvoda.
Nedimović je u obraćanju novinarima, uoči panela "Budućnost saradnje u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije i Turske", rekao da je sa turskom kolegom razgovarao o izvozu junećeg mesa i rafinisanog i sirovog suncokretovog ulja iz Srbije.
On je preneo da je na sastanku bilo reči o tri teme – postojećem sporazumu o slobodnoj trgovini, investicijama u stočarstvo, voćarstvo i povrtarstvo i novom usaglašavanju kvota za različite poljoprivredne proizvode u korist obe strane.
Prema njegovim rečima, postoji jako dobar politički okvir između dve zemlje koji je stvoren dobrom saradnjom predsednika Republike Aleksandra Vučića i predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana koji nam olakšava posao.
Razlog za ovaj forum su i investicije u prehrambenu industriju. Srbija je otvorena za investicije iz Turske, jer su nam potrebna ulaganja i u prehrambenoj i u poljoprivrednoj industriji, ukazao je ministar.
On je dodao da Srbija u logističkom smislu može biti platforma Turskoj za EU i Rusiju, dok je Turska prolaz Srbiji ka Aziji i Bliskom istoku.
Spoljno-trgovinska razmena Srbije i Turske raste, a ukupna razmena ove dve zemlje u 2016. godini iznosila je približno 70 miliona evra, precizirao je Nedimović, dodavši da Srbija ima deficit u toj razmeni koji u petogodišnjem proseku iznosi 13,2 miliona evra.
Nakon osam godina od početka primene Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske, ovaj dokument se pokazao kao jako koristan, jer je gotovo pet puta povećana međusobna trgovina dveju zemalja u sektoru poljoprivrede, predočio je on.
Prema njegovoj oceni, ukoliko se dogovori ono o čemu smo danas razgovarali, u naredna dva, tri meseca imaćemo skok spoljno-trgovinske razmene.
Fakibaba je rekao da je Srbija važna država za mir i saradnju i veliki prijatelj Turske, poručivši da su srpski investitori dobrodošli u tu zemlju.
Imamo mnogo oblasti u kojima možemo da sarađujemo. Želimo da unapredimo uvoz i izvoz i treba puno da radimo da bi dostigli milijardu dolara izvoza, ukazao je on.
Prema njegovim rečima, ovaj skup je jedan od načina za unapređenje saradnje i dostizanje zacrtanih ciljeva.
On je dodao da je nakon jutrošnjeg razgovora sa srpskom stranom o izvozu junećeg mesa i ulja, odmah dao nalog o započinjanju procesa koji će dovesti do ostvarenja ciljeva.
Nedimović i Fakibaba su se danas obratili prisutnima na panelu na kojem je prisustvovalo više od 300 privrednika iz Srbije i Turske.
Nedimović je tom prilikom naglasio da će saradnja sa Turskom u oblasti poljoprivrede omogućiti da se određeni specifični srpski proizvodi, poput malina, plasiraju na udaljena istočna tržišta.