Srbija će, zahvaljujući dobroj saradnji i uspehu na velikim tehnološkim sajmovima, kao zemlja budućnosti digitalne ekonomije, biti proglašena za zemlju partnera na GITEX global sajmu u Dubaiju, najavio je za RTS predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež.
Predsednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, iz Berlina je izjavio da je učešće srpskih startap kompanija na sajmu "GITEX EUROPE 2025" veliki korak za Srbiju.
Predsednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, iz Berlina je izjavio da je učešće srpskih startap kompanija na sajmu "GITEX EUROPE 2025" veliki korak za Srbiju.
"Ovo je velika stvar za nas, jer potvrđuje da smo tokom svih ovih godina saradnje prepoznati kao zemlja koja proizvodi dobra rešenja i čije inovativne kompanije mogu da pronađu svoje mesto ne samo u Evropi i regionu već i u čitavom svetu", rekao je Čadež za RTS iz Berlina.
Na ovom sajmu, koji se održava od 21. do 23. maja, 22 srpske kompanije su se predstavile na nacionalnom štandu.
Prema njegovim rečima, ovakvi sajmovi su jedinstvena prilika da naše inovativne kompanije predstave svoja rešenja, dođu do novih investitora, klijenata i tržišta.
Važnost povezivanja sa tradicionalnim industrijama
Čadež ističe da je najveći cilj povezivanje naše inovativne ekonomije sa tradicionalnom industrijom, jer je to pitanje konkurentnosti i opstanka na svetskom tržištu.
"Važno je da inovativne kompanije postanu dovoljno velike da bi mogle svoja rešenja da ponude tradicionanim industrijama, velikim sistemima, jer oni su ti koji treba da budu konkuretni i da se takmiče sa najvećima", ukazao je Čadež.
Srbija kao mesto za digitalizaciju i inovacije
Ocenio je da je Srbija prepoznata kao pravo mesto za sve koji žele da nađu brzo, kreativno i kvalitetno rešenje za digitalizaciju kompanije, proizvoda ili žele da inoviraju u poslovanju.
Na pitanje kakva je atmosfera na sajmu i da li je bilo interesovanja za naše kompanije, Čadež je odgovorio da su tri kompanije iz Srbije ušle u polufinale takmičenja za najbolje, ističući da to jeste veliki uspeh za našu zemlju, kao i da se na štandu stalno odvijaju razgovori sa investitorima, sa velikim kompanijama zainteresovanim za inovativna rešenja.
Podsećajući na nedavne dogovore kompanija na GITEX Azija u Singapuru, predsednik PKS-a je ukazao da je neophodno da naše inovativne kompanije, zbog veličine tržišta, izađu u svet, pronađu investitore i klijente, da bi mogle da naprave rešenja merljiva na inostranom tržištu.
"To je ono što Privredna komora Srbije radi i kroz GITEX, i kroz 'Web summit' i kroz sve druge platforme i programe. Kroz program 'Scale up' pomažemo inovativnim kompanijama da razviju svoje proizvode, da se što ranije povežu sa velikim tradicionalnim industrijama i testiraju svoja rešenja, a ukoliko su uspešna i da ih primene", rekao je Čadež.
Sa druge strane, PKS radi sa državom na kreiranju podsticajnog okvira za digitalizaciju i Čadež je ocenio da inovativne kompanije imaju dobru priliku da koriste resurse državnog data centra i superkompjutere, jer mogu da testiraju svoja rešenja.
"Nemate mnogo zemalja u Evropi koje obezbeđuju ovakve uslove. Novi ekosistem za inovacije ne podrazumeva da vi nekom date prostor u kome može da useli svoju malu firmu i da počne nešto da radi već da mu omogućite infrastrukturu i da dođe do poslovnih partnera", rekao je predsednik PKS.
Unapređenje saradnje sa Nemačkom
On se osvrnuo i na organizaciju Gitedža u okviru Ekspo 2027 u Beogradu, kao i na aktivnosti da se najveći tehnološki sajam u svetu preseli u Beograd, da postane tačka okupljanja najvećih tehnoloških kompanija.
Kada je u pitanju saradnja sa sa Nemačkom, predsednik PKS je ukazao
da je situacija sa dolaskom nove Vlaade promenjena i da postoje uslovi
da se u još bolju saradnju krene punom snagom, kako kada su u pitanju
nove investicije, tako i rešavanje zajedničkih globalnih pitanja u
oblasti energetskih resursa, modernizacije i digitalizacije ekonomija.