Do 2020. godine privredni rast četiri odsto

Bez autora
Dec 17 2017

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Dušan Vujović izjavio je danas, predstavljajući Program ekonomskih reformi od 2018. do 2020. godine, da će naša zemlja do 2020. dostići kriterijume Mastrihta koji predviđaju da javni dug ne prelazi 60 odsto BDP-a.Vujović je u Skupštini Srbije, na zajedničkoj sednici Odbora za evropske integracije i Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, objasnio da je cilj programa očuvanje fiskalne stabilnosti, intenziviranje strukturnih reformi i smanjenje javnog duga.

Do 2020. godine privredni rast četiri odstoMinistar finansija u Vladi Republike Srbije Dušan Vujović izjavio je danas, predstavljajući Program ekonomskih reformi (ERP) od 2018. do 2020. godine, da će naša zemlja do 2020. dostići kriterijume Mastrihta koji predviđaju da javni dug ne prelazi 60 odsto BDP-a.

Vujović je u Skupštini Srbije, na zajedničkoj sednici Odbora za evropske integracije i Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, objasnio da je cilj programa očuvanje fiskalne stabilnosti, intenziviranje strukturnih reformi i smanjenje javnog duga.

Očekuje se, kako je rekao, da se u srednjeročnom periodu deficit stabilizuje na 0,5 odsto BDP -a, čime se javne finansije u potpunosti vraćaju na održivu putanju, a javni dug smanjuje na 56,3 odsto BDP-a.

Prema njegovim rečima, predviđeno je i dostizanje privrednog rasta od 3,5 odsto u 2018. i do 2020. godine rasta od četiri odsto.

Ministar je istakao da se očekuje i završetak procesa restrukturiranja, što će dovesti do održivog nivoa rashodne stane budžeta.

Resorno ministarstvo, kako je objasnio, u izradi Programa ekonomskih reformi poštuje smernice Evropske komisije, a njegov cilj je da se poboljša ekonomsko upravljanje i povećavanje konkurentnosti srpske privrede.

On je ukazao na to da ekonomsko upravljanje podrazumeva definisanje i prioritizaciju strukturnih reformi, u cilju otklanjanja prepreka privrednom rastu i razvoju, kao i povećanju konkurentnosti nacionalne ekonomije.

Program ekonomskih reformi 2018–2020. predviđa strukturne reforme, u okviru Poglavlja 4, u devet ključnih oblasti u skladu sa Evropskom komisijom.

Te oblasti su upravljanje javnim finansijama, reforma tržišta energije i transporta, sektorski razvoj, poslovni ambijent i borba protiv sive ekonomije, istraživanje, razvoj i inovacije i digitalna ekonomija, trgovinske reforme, obrazovanje i veštine, zaposlenost i tržište rada, socijalno uključivanje, smanjenje siromaštva i jednake mogućnosti.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik