Doprinos javnih izvršitelja unapređenju efikasnosti pravosuđa

Bez autora
Apr 02 2017

Ministar pravde u Vladi Republike Srbije Nela Kuburović izjavila je danas da je resorno ministarstvo najveći partner javnih izvršitelja, s obzirom na to da njihova međusobna saradnja teži uspostavljanju što efikasnijeg sistema izvršenja.Kuburović je, učestvujući na Trećem godišnjem savetovanju javnih izvršitelja Srbije, koje se održava na Kopaoniku, istakla da je Ministarstvo pravde istovremeno i najveći kritičar javnih izvršitelja i budno prati njihov rad.

Doprinos javnih izvršitelja unapređenju efikasnosti pravosuđaMinistar pravde u Vladi Republike Srbije Nela Kuburović izjavila je danas da je resorno ministarstvo najveći partner javnih izvršitelja, s obzirom na to da njihova međusobna saradnja teži uspostavljanju što efikasnijeg sistema izvršenja.

Kuburović je, učestvujući na Trećem godišnjem savetovanju javnih izvršitelja Srbije, koje se održava na Kopaoniku, istakla da je Ministarstvo pravde istovremeno i najveći kritičar javnih izvršitelja i budno prati njihov rad. 

Ona je navela da se uspostavljanjem efikasnog sistema izvršenja i ispunjavanjem obaveza iz Nacionalne strategije za reformu pravosuđa i Akcionog plana za Poglavlje 23 doprinosi stvaranju boljeg poslovnog ambijenta i napredovanja na "Duing biznis listi" Svetske banke.

Kuburović je podsetila na to da je 1. jula 2016. godine stupio na snagu novi Zakon o izvršenju i obezbeđenju, čiji je cilj da unapredi i učini efikasnijim izvršni postupak, pojača procesnu odgovornost svih učesnika u njemu i zaštiti podjednako i poverioca i dužnika.

Ona je naglasila da su njegovi prvi efekti zadovoljavajući, imajući u vidu to da je do kraja 2016. godine rešeno približno 900.000 starih izvršnih predmeta, što je u velikoj meri rasteretilo rad sudova.

Pomenutim zakonskim rešenjem proširene su nadležnosti, ali i obaveze javnih izvršitelja, pre svega u pogledu stalnog usavršavanja i stručnih kvalifikacija koje moraju da ispune, ukazala je Kuburović i dodala da sada svaki javni izvršitelj mora da ima položen pravosudni ispit. 

Tim zakonom se, kako je dodala, pojačava odgovornost i Ministarstva pravde i Komore javnih izvršitelja, a Ministarstvo je u proteklom periodu naporno radilo i kontinuirano pratilo rad javnih izvršitelja.

Prema njenim rečima, u toku prošle godine bilo je 10 disciplinskih postupaka koji su okončani izricanjem disciplinskih mera. 

Nova Disciplinska komisija je počela da radi u novembru 2016. godine i pred njom je danas u toku šest postupaka, naglasila je Kuburović i objasnila da ova komisija treba da bude korektivni faktor u radu javnh izvršitelja. 

Ona je javnim izvršiteljima poručila da čuvaju svoju profesiju, budući da od njih zavisi koliko će poverenje građani imati u taj sistem.

Predsednik Komore javnih izvršitelja Srbije Aleksandra Trešnjev podsetila je na to da je sistem izvršenja uveden u pravosudni sistem Srbije pre pet godina sa ciljem poboljšanja efikasnosti pravosuđa, i ocenila da je taj efekat sigurno ostvaren.

Trešnjev je rekla i da je Komora u proteklom periodu usmerila veliku pažnju na ujednačavanje prakse i jednoobraznog načina postupanja sudova i javnih izvršitelja, uz napomenu da i u narednom periodu treba dodatno raditi na tome.

Prema njenim rečima, izazov u narednom periodu biće to da se što više ujednači praksa postupanja, ovaj sistem dodatno unapredi i učini što funkcionalnijim, kao i da se obezbedi elektronsko povezivanje sa učesnicima postupaka kako bi se skratilo vreme i obezbedila efikasnost i tačnost podataka.

Trešnjev je zaključila da sve to zajedno treba da doprinese smanjenju roka za okončanje postupaka i uspešno namirenje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik