Dun&Bradstreet promijenio nam je trend rejtinga u "poboljšan"

Bez autora
Jun 08 2010

Novi ekonomski program Vlade rejting-agencija Dun&Bradstreet ocjenjuje kao pozitivan potez za izlazak iz krize, pa zato i nakon višemjesečnih negativnih ocjenjivanja rizika obavljanja posla u Hrvatskoj, donosi jedno pozitivnije izvješće. Rejting Hrvatske se unatoč tomu nije promijenio pa i dalje ostaje DB3d (blagi rizik poslovanja), ali je trend rejtinga prvi put nakon dužeg vremena promijenjen iz “stabilnog” u “poboljšan”, što znači da za određeno vrijeme možemo očekivati viši rejting nastavi li se ovakav trend. Već i ovakav osvrt analitičara D&B-a automatski stvara povoljniju klimu za investiranje u Hrvatsku, samim time što će strani investitori uvidjeti da se prognozira ekonomski napredak za određeno vrijeme. Mnogo velikih multinacionalnih kompanija u svijetu oslanja se upravo na izvještaj D&B-a pri donošenju odluka investirati li u neku zemlju ili ne. S višim rejtingom Hrvatska bi automatski privukla nove potencijalne ulagače na tržište.

Dun&Bradstreet promijenio nam je trend rejtinga u "poboljšan"Novi ekonomski program Vlade rejting-agencija Dun&Bradstreet ocjenjuje kao pozitivan potez za izlazak iz krize, pa zato i nakon višemjesečnih negativnih ocjenjivanja rizika obavljanja posla u Hrvatskoj,  donosi jedno pozitivnije izvješće, prenosi Bonline.

Rejting Hrvatske se unatoč tomu nije promijenio pa i dalje ostaje DB3d (blagi rizik poslovanja), ali je trend rejtinga prvi put nakon dužeg vremena promijenjen iz “stabilnog” u “poboljšan”, što znači da za određeno vrijeme možemo očekivati viši rejting nastavi li se ovakav trend. Već i ovakav osvrt analitičara D&B-a automatski stvara povoljniju klimu za investiranje u Hrvatsku, samim time što će strani investitori uvidjeti da se prognozira ekonomski napredak za određeno vrijeme. Mnogo velikih multinacionalnih kompanija u svijetu oslanja se upravo na izvještaj D&B-a pri donošenju odluka investirati li u neku zemlju ili ne. S višim rejtingom Hrvatska bi automatski privukla nove potencijalne ulagače na tržište.

D&B navodi kako je Vlada RH prvi put od početka svjetske ekonomske krize donijela opsežan ekonomski program koji obuhvaća i kratkoročne i dugoročne prioritete za izlazak iz krize. Program uključuje poticanje privatizacije, smanjenje fiskalnih nameta na poduzeća, poticanje opće likvidnosti putem ažurnijeg plaćanja javnih poduzeća, racionalizaciju poreza te povećanje učinkovitosti javnog sektora smanjenjem broja zaposlenih.

Iako po mišljenju D&B-a plan za oporavak nije dovoljno detaljan, ističu specifične mjere koje također ocjenjuje pozitivnima, a to su ukidanje kriznog poreza od 2 i 4 posto, mijenjanje stopa na porez na dohodak, ukidanje regresa za godišnji odmor zaposlenika u javnim poduzećima i smanjenje rokova plaćanja za javna poduzeća sa 60 na 45 dana.

Prema podacima te rejting-agencije plaćanja hrvatskih poduzeća prema stranim poduzećima bitno su se  poboljšala od početka 2010. godine, a razlog tome djelomično je brže plaćanje javnih poduzeća.

Gledajući dugoročno, D&B navodi kako država želi ograničiti prijevremeni odlazak u mirovinu jer umirovljenici predstavljanju veliki fiskalni teret za državu. Država je također raspisala natječaje za drugi krug privatizacije šest brodogradilišta koja su u državnom vlasništvu. Možda upravo pozitivno izvješće D&B-a zainteresira strane investitore za naša brodogradilišta.

Zaključno, D&B smatra da su ove mjere (iako nedovoljno detaljno razrađene) više nego dobrodošle te su ih strane financijske institucije kao i većina poslovnih ljudi u Hrvatskoj odobrili. Kombinacija strukturalnih i kratkoročnih taktičkih mjera djeluju ispravno te vode Hrvatsku pravim putem za izlazak iz krize.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik