London sigurniji od Sarajeva, u Švicarskoj plaće 12 puta više nego u BiH

Bez autora
May 03 2015

Prema podacima internetske stranice Numbeo, Sarajevo se s indeksom od 69,83 ubraja u gradove s izrazito niskim kvalitetom života u svijetu.Inače, Numbeo je najveća svjetska baza podataka o gradovima i zemljama širom svijeta koja, osim o kvalitetu života, daje i informacije o životnim troškovima, indikatorima stanovanja, stopama kriminala, zdravstvenoj zaštiti, zagađenju i saobraćaju.

London sigurniji od Sarajeva, u Švicarskoj plaće 12 puta više nego u BiHPrema podacima internetske stranice Numbeo, Sarajevo se s indeksom od 69,83 ubraja u gradove s izrazito niskim kvalitetom života u svijetu.

Inače, Numbeo je najveća svjetska baza podataka o gradovima i zemljama širom svijeta koja, osim o kvalitetu života, daje i informacije o životnim troškovima, indikatorima stanovanja, stopama kriminala, zdravstvenoj zaštiti, zagađenju i saobraćaju.

Kupovna moć

Podaci se svakodnevno ažuriraju, a kako je navedeno u opisu ove stranice, imaju više od 1,7 miliona cijena različitih proizvoda i usluga iz više od 5.000 gradova.

Uporedili smo život u našem glavnom gradu i državi s pojedinim gradovima i državama u Evropi.

Zanimljivo je da, prema ovoj stranici, lošiji indeks kvaliteta života od glavnog grada BiH imaju Beograd (68,10), Rim (55,17), Moskva (18,68) i Kijev (17,67).

Pri mjerenju kvaliteta života u obzir su uzeti kupovna moć, sigurnost i zdravstvena zaštita, te potrošačke cijene, cijene nekretnina, saobraćaj, zagađenje.

Prema tim parametrima, Sarajevo od Rima i Moskve ima povoljniji indeks zdravstvene zaštite, potrošačkih cijena i saobraćaja, dok od Kijeva, uz sve ovo, ima i bolji indeks kupovne moći.

Kada se radi o troškovima života, tu je stanje mnogo poraznije. Tako, recimo, režije u Sarajevu za stan od 85 kvadratnih metara iznose 284 KM i puno su veće od režija u Beogradu (253 KM), Moskvi (245 KM), Barceloni (235 KM), Milanu (214 KM), Lisabonu (173 KM) ili Kijevu (112 KM).

Da bismo vidjeli cijene nekih osnovnih životnih namirnica, jednostavnije ih je uporediti po državama. Paradoksalno je da, uprkos bh. bogatstvu vodama, pakovanje od litar i po vode u BiH košta u prosjeku 1,06 KM, a za istu količinu vode u Njemačkoj potrebno je izdvojiti 0,88 KM, u Italiji 0,80 KM ili u Turskoj 0,75 KM.

Vrh tabele

Kada su u pitanju prosječne mjesečne plaće, gledajući region, iza naše zemlje su Srbija, Albanija i Makedonija. Interesantno je da su u Švicarskoj, koja je na vrhu tabele, plaće više 12 puta nego kod nas.

Osim što smo već godinama na dnu ljestvice po prosječnim plaćama i relativno visokim cijenama u odnosu na životni standard, ne možemo se pohvaliti ni sigurnosnom situacijom u zemlji. Svakako, tu je najupečatljivije stanje u glavnom gradu. Tako je Sarajevo na visokom šestom mjestu po stopi kriminaliteta. Ispred njega samo su Napoli, Bari, Milton Kejnes, Marsej i Torino.

Kad je u pitanju Sarajevo, prema portalu Numbeo, posebno su izraženi pljačke i razbojništva, zatim, krađe automobila te, posebno, mito i korupcija.

Ako uporedimo naš glavni grad s glavnim gradom Engleske Londonom, vidjet ćemo da je indeks krađe automobila u Sarajevu mnogo viši i iznosi 71,67, dok je u Londonu taj indeks 39,67. Sarajevo je ispred Londona i po broju porasta kriminala u posljednje tri godine, zatim pljačkama, vandalizmu, krađama, mitu i korupciji. Zbog svega toga, London s nešto više od 8,3 miliona stanovnika ima mnogo veći sigurnosni indeks (52,07) naspram Sarajeva (42,16).

Posmatrajući ostale parametre, naš glavni grad i država općenito nalaze se na sredini tabela prema indeksu zdravstvene zaštite i zagađenja zraka. Dok smo, prema indeksu saobraćaja, koji poredi kvalitet saobraćaja između gradova, vrijeme i udaljenost između njih te emisije CO2 u vrhu tabele.

Nesrazmjeran rast plaća, potrošačke korpe i penzija

Predsjednik Udruženja potrošača KS Hakija Porobić, komentirajući poređenje života kod nas s ostatkom svijeta, u izjavi za naš list ukazao je na nesrazmjeran rast prosječne plaće, potrošačke korpe i penzija, što bi mogao biti jedan od razloga za sve lošiji kvalitet života.

- Prosječna plaća u posljednjih deset godina u BiH porasla je za 168 posto, potrošačka korpa za četveročlanu porodicu za 240 posto, a penzija samo za 12 posto. Dakle, penzija je porasla 20 puta manje nego što je vrijednost potrošačke korpe. Ovakav trend rasta potrošačke korpe i zastoja penzija nije bio ni u Moskvi, Parizu ili Londonu - kaže Porobić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik