Izvještaj Centra civilinih inicijatva o " Stanju nacije" kredibilan je i realan prikaz ekonomskog stanja u kojem se nalazi Bosna i Hercegovina. Zaduživanje kod komercijalnih banaka može proizvesti izrazito negativne implikacije po bh. ekonomiju smatraju analitičari. Prisutnost sive ekonomije i dalje izražena i pored određnih pomaka na tome polju, dok istovremeno pad stranih investicija se negativno održava na ukupan poslovni ambijent.Mislim da je kao i prethodno izdanje "Stanja nacije" CCI, veoma dobra, precizna i kredibilna analiza stvarnog stanja u bh.privredi koja ustavnovljuje istinu a ne ono čime nas putem statistike zasipaju povremeno nosioci političkih funkcija, kaže Žarko Papić.
Izvještaj Centra civilinih inicijatva o " Stanju nacije" kredibilan je i realan prikaz ekonomskog stanja u kojem se nalazi Bosna i Hercegovina. Zaduživanje kod komercijalnih banaka može proizvesti izrazito negativne implikacije po bh. ekonomiju smatraju analitičari. Prisutnost sive ekonomije i dalje izražena i pored određnih pomaka na tome polju, dok istovremeno pad stranih investicija se negativno održava na ukupan poslovni ambijent.
"Mislim da je kao i prethodno izdanje "Stanja nacije" CCI, veoma dobra, precizna i kredibilna analiza stvarnog stanja u bh.privredi koja ustavnovljuje istinu a ne ono čime nas putem statistike zasipaju povremeno nosioci političkih funkcija", kaže Žarko Papić za Vijesti.ba.
Mladen Pandurević iz Udruženja poslodavaca također istakao da je izvještaj Centra civilnih inicijativa realan pokazatelj stanja.
"Ti paramteri su pokazetalj stanja a vrlo je jasno kakvo je stanje bh ekonomije. Drastičan pad stranih investicija, siva ekonomija je prisutna, međutim mora se priznati pa reći da je jedini bitan pomak koji je urađen je u tome smanjenju sive ekonomije", rekao je Pandurević za Vijesti.ba,
Ekonomska analitičarka Svetalana Cenić kazala da je dovoljno otvoriti web sajt Centralne banke i tamo imate potraživanje komercijalnih banaka od generalne vlade, fondova. Navela je da Bosna i Hercegovina u ekonomskom smislu jede samu sebe.
"Nije tačno da BiH nije visoko zadužena zemlja, kako se to obično govori, jer za zemlje u razvoju postoji jedan kriterij a za razvijene zemlje postoji drugi kriterij a ovdje se stalno primjenjuje kriterij za razvijene zemlje", kazala je Cenić.
Ekonomista Aleksa Milojević upozorio je da bi u budućnosti moglo doći do toga da građani Federacije BiH vraćaju dio duga RS-a.
"RS je skoro dva puta više zadužena nego FBiH. Upravo ta činjenica otvara veliki problem u budućnosti. Naša valuta konvertibilna marka vezana je za evro, a to ne može vječno trajati, odnosno jednom se mora osloboditi. Kada BiH bude ulazila u EU, moraće prestati vezanost njene valute za evro. Upravo će se tada pokazati problem da će građani FBiH vraćati dio duga RS. Prema mom računu, to je oko tri milijarde KM. Naravno, građani FBiH to neće željeti i mislim da će to biti veliki međunacionalni problem", kazao je za Vijesti.ba Milojević.
Uzimajući u obzir izvještaj Centra civilnih inicijativa, mišljenja eminentnih stručnjaka iz oblasti ekonomije, mišljenje poslodavaca ali i šire javnosti nameće se zaključak o potrebi promjene političke paradigme osobito kada je u pitanju ekonomija.
Pozitivni trendovi koje bilježi bh.ekonomija u pojedinim segmentima, nisu za zadovoljavajućem nivou ako se uzme cjelokupna slika i tendencija. Oni bi morali biti umnogome veći dok istovremeno negativne strane bh.ekonomije zahtjevaju ozbiljan metodološki pristup problemu, na što ukazuje i izvještaj Centra civilnih inicijativa.