Neizvjesno kretanje kreditnog rejtinga BiH u budućnosti

Bez autora
Sep 16 2015

Međunarodna agencija "Standard and Poor's" potvrdila je BiH kreditni rejting B sa stabilnim izgledima, što je nepromijenjeno stanje u odnosu na posljednju ocjenu u martu ove godine i ukazuje na to da bh. kreditni rejting stagnira.To u stvari znači da BiH svoja dugovanja uspijeva da servisira, ali smo u kategoriji spekulativnih kreditnih sposobnosti i visokog kreditnog rizika. U svom obrazloženju, analitičari ove agencije navode da je rejting BiH ograničen slabim institucijama, čije se nadležnosti preklapaju, zatim slabim okvirom fiskalnog upravljanja, te osjetljivom spoljnom pozicijom koja proizlazi iz stalnog deficita tekućeg računa.

Međunarodna agencija "Standard and Poor's" potvrdila je BiH kreditni rejting B sa stabilnim izgledima, što je nepromijenjeno stanje u odnosu na posljednju ocjenu u martu ove godine i ukazuje na to da bh. kreditni rejting stagnira.

To u stvari znači da BiH svoja dugovanja uspijeva da servisira, ali smo u kategoriji spekulativnih kreditnih sposobnosti i visokog kreditnog rizika.

U svom obrazloženju, analitičari ove agencije navode da je rejting BiH ograničen slabim institucijama, čije se nadležnosti preklapaju, zatim slabim okvirom fiskalnog upravljanja, te osjetljivom spoljnom pozicijom koja proizlazi iz stalnog deficita tekućeg računa.

"Očekuje se da BiH nastavi primati međunarodnu finansijsku podršku, pod određenim uslovima", navodi se u obrazloženju analitičara agencije S&P.

Pored toga, analitičari ove agencije navode da bi do snižavanja kreditnog rejtinga moglo doći u slučaju da BiH na vrijeme ne osigura spoljne izvore finansiranja za svoje budžetske deficite. Sa druge strane, povećanje kreditnog rejtinga moglo bi biti razmatrano u slučaju unapređenja poslovnog okruženja, stvaranja uslova za veći održiv rast i bolju vanjsku poziciju BiH. Ipak, ocjena kreditnog rejtinga BiH, od strane ove agencije, mogla bi pozitivno uticati na eventualne strane investitore koji nisu dobro upoznati s ekonomskom situacijom u BiH, pa ih možda i ohrabriti da počnu razmišljati da svoj novac ulože u BiH.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS - SWOT, kazao je da BiH u principu zadnjih nekoliko godina ne bilježi neke velike pomake, ni prema gore ni prema dolje. Međutim, on je kazao da je opštepoznato da su rejtinzi koje objavljuju ovakve međunarodne agencije pokazatelji investitorima, koji slabo poznaju prilike u nekoj zemlji, da počnu razmišljati o ulaganjima u određenu državu. Kaže da je to samo neki prvi kriterijum i to za investitore iz zemalja koje slabo poznaju situaciju u BiH.

"Sa druge strane, za investitore koji su već ovdje, prije svega iz Austrije, Hrvatske, Njemačke, i koji vrlo dobro poznaju situaciju u BiH, to nije ništa novo", rekao je Grabovac.

Ipak, kaže da se konačna odluka o investicijama u neku zemlju donosi nakon pažljivog istraživanja situacije, pravnog okvira i ostalog. Prema njegovim riječima, najveći strani investitori u BiH vjerovatno puno više znaju o samoj poslovnoj klimi u BiH, nego ljudi koji rade u takvim agencijama.

Govoreći o eventualnom povećanju kreditnog rejtinga BiH u budućnosti, Grabovac je rekao da to već spada u okvir političkih predviđanja, jer se sve to odnosi na situaciju u vezi s političkim odnosima u BiH. On je pomenuo da je sada aktuelna situacija u vezi s reformskom agendom, te da ostaje da se vidi koliko će i na koji način ona biti sprovedena.

Muris Čičić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, rekao je da ova ocjena agencije S&P pokazuje da izostanak kreditnog aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i nije toliko tragičan, "jer vlade očigledno nekako uspijevaju da se krpe sa budžetom".

"Mislim da je pozitivno što smo dobili ocjenu kreditnog rejtinga B sa stabilnim izgledima. To je solidno, što znači da ne očekuju neke značajnije potrese u budućnosti", smatra Čičić.

Međutim, on je kazao da su stavljene realne pretpostavke, a to je da budžeti, onako kako su danas koncipirani i bez očigledne namjere vlade da pravi neke žešće strukturalne promjene, otpuštanja i tako dalje, moraju da se oslone na međunarodne institucije, kao i do sada.

"S tim što je trenutno to stalo, jer suviše sporo idu reforme koje se zahtijevaju, a koje su pretpostavka da bi dobili stendbaj aranžman od MMF-a", zaključio je Čičić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik