Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović najavila je danas da se priprema nova metodologija za efikasnije upravljanje projektima, koja će biti usvojena do kraja meseca.Mihajlović je na panelu posvećenom infrastrukturi, koji se održava u okviru Kopaonik biznis foruma, objasnila da sa novim načinom upravljanja projektima više neće biti velikih kašnjenja, što je u prethodnom periodu bio slučaj zbog problema sa projektantima, izvođačima, nadzorom i projektantskim nadzorom.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović najavila je danas da se priprema nova metodologija za efikasnije upravljanje projektima, koja će biti usvojena do kraja meseca.
Mihajlović je na panelu posvećenom infrastrukturi, koji se održava u okviru Kopaonik biznis foruma, objasnila da sa novim načinom upravljanja projektima više neće biti velikih kašnjenja, što je u prethodnom periodu bio slučaj zbog problema sa projektantima, izvođačima, nadzorom i projektantskim nadzorom.
Ona je rekla da je projekat rehabilitacije 1.100 kilometara puteva u Srbiji, čija je vrednost 400 miliona evra, dobar primer pomenutih problema.
Tu su upravo domaće firme bile izvođači, a sa razdela Ministarstva jedini novac koji prošle godine nije potrošen u iznosu koji je planiran upravo je za deonice iz tog projekta, ukazala je Mihajlović.
Ona je podsetila na to da su domaće kompanije angažovane i na drugim važnim projektima, kao što je jedna deonica na Koridoru 10, gde postoji kašnjenje, ili projekat izgradnje mosta Ljubovija–Bratunac, gde se poštuju rokovi.
Prema njenim rečima, od ukupno 27.000 licenci u prethodnih 10 godina oduzeto je 10 licenci, a prošle godine su oduzete dve na po šest meseci.
U isto vreme, kako je navela, Srbija je za 10 godina platila više od 50 miliona evra raznih odštetnih zahteva i dodatnih radova, od čega možemo računati da 10 odsto može da bude opravdano.
Mihajlović je rekla da je zbog svega toga prethodnih godina bilo dosta slučajeva da odobreni novac nije povučen na vreme, a da su radovi kasnili, iako su poslovi bili dobijeni na javnim pozivima, navodi se u saopštenju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.