Narodna banka Srbije saopštila je da su današnjim plenarnim sastankom počeli zvanični razgovori predstavnika Republike Srbije sa Misijom MMF-a u vezi sa prvim razmatranjem rezultata novog programa makroekonomskih i strukturnih reformi, podržanog Instrumentom za koordinaciju politike. Delegaciju Srbije predvodila je guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, koja je i guverner Republike Srbije u Međunarodnom monetarnom fondu, a u razgovorima su učestvovali i predstavnici ministarstava finansija i privrede. Misija Međunarodnog monetarnog fonda, koju predvodi Džejms Ruf, boraviće u Beogradu od 24. septembra do 4. oktobra. Tokom posete predstavnika MMF-a razmotriće se i analizirati aktuelna ekonomska, monetarna i fiskalna kretanja u zemlji, kao i projekcije makroekonomskih pokazatelja za ovu i narednu godinu.
Narodna banka Srbije saopštila je da su današnjim plenarnim sastankom počeli zvanični razgovori predstavnika Republike Srbije sa Misijom MMF-a u vezi sa prvim razmatranjem rezultata novog programa makroekonomskih i strukturnih reformi, podržanog Instrumentom za koordinaciju politike.
Delegaciju Srbije predvodila je guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković, koja je i guverner Republike Srbije u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), a u razgovorima su učestvovali i predstavnici ministarstava finansija i privrede.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda, koju predvodi Džejms Ruf, boraviće u Beogradu od 24. septembra do 4. oktobra.
Tokom posete predstavnika MMF-a razmotriće se i analizirati aktuelna ekonomska, monetarna i fiskalna kretanja u zemlji, kao i projekcije makroekonomskih pokazatelja za ovu i narednu godinu.
Takođe, razgovaraće se o ispunjenju ciljeva i sprovođenju dogovorenih mera ekonomske politike, radi očuvanja postignute unutrašnje i spoljne ravnoteže, jačanja institucija i nastavka reformi u finansijskom sektoru.
Posebna pažnja tokom razgovora biće posvećena ubrzanju započetih strukturnih reformi, koje treba da doprinesu rastu produktivnosti, zaposlenosti u privatnom sektoru i postizanju visokih i održivih stopa privrednog rasta.
Instrument za koordinaciju politike (PCI-Policy Coordination Instrument), koji je odobren našoj zemlji 18. jula 2018. godine, savetodavnog je karaktera, ne predviđa korišćenje finansijskih sredstava MMF-a i nema troškova za Republiku Srbiju.
Odobren je za period od 30 meseci, a ukupno je planirano pet polugodišnjih razmatranja rezultata programa, navodi se u saopštenju.
Mihajlović: Razgovor sa Misijom MMF-a o gradnji novih auto-puteva
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović ocenila je da su srpske finansije danas stabilne, kao i da Srbija, posle Poljske, ima najveći rast BDP-a i rekordan broj stranih investicija, pri čemu svi naši ekonomski pokazatelji govore u prilog povećanja plata u javnom sektoru na jesen.
Mihajlović je, gostujući u Jutarnjem dnevniku Radio-televizije Srbije (RTS), istakla da će sa Misijom MMF-a koja boravi u Srbiji razgovarati o završetku koridora 10 i 11, ali i o novom investicionom ciklusu i izgradnji novih auto-puteva u Srbiji.
Do kraja godine završavamo pomenute koridore i krećemo u izgradnju novih auto-puteva. Sa MMF-om ćemo razgovarati o novim infrastrukturnim projektima, s obzirom na to da je upravo građevinarstvo najviše doprinelo rastu bruto društvenog proizvoda, rekla je ona.
Prema njenim rečima, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture ima 98 odsto izvršenje budžeta za kapitalne projekte, a problem su krediti uzimani pre 10 godina, a da nije bilo pripremljenih projekata.
Prethodne vlasti uzimale su kredite za koje nisu postojali projekti i to su veliki izdaci. Danas Vlada Srbije ne kreće u realizaciju bilo kog projekta, bez prethodno pripremljene projektno-tehničke dokumentacije i rešene eksproprijacije. Iza nas su rezultati i to građani vide, rekla je Mihajlović.
Ona je podsetila i na to da je u Kini nedavno potpisan Ugovor o finansiranju izgradnje obilaznice oko Beograda, kao i da očekuje da uskoro bude potpisan Memorandum o saradnji sa američkom kompanijom “Behtel”, koja je zainteresovana za izgradnju Moravskog koridora, odnosno auto-puta Pojate–Preljina.
Na obilaznicu oko Beograda čekalo se tri-četiri decenije. Rok za završetak radova je tri godine od početka izgradnje. Takođe, gradićemo i Moravski koridor, koji je izuzetno važan za Srbiju, jer ne samo da ćemo dobiti novi auto-put, koji će povezati centralnu Srbiju, koridore 10 i 11, nego ćemo srediti korita reka kako bismo bili potpuno zaštićeni od mogućih poplava, poručila je Mihajlović.