Prodajom Železare godišnje štedimo 100 miliona evra!

Bez autora
Apr 07 2016

Potpise na ugovor o prodaji Železare Smederevo Vlada Srbije i kineska kompanije "Hestil" trebalo bi da stave narednih dana. Srpsku čeličanu će preuzeti za 46 miliona evra. Premijer Aleksnadar Vučić nada se da EU neće imati primedbe na ugovorene uslove prodaje. Ulazak Kineza u železaru svakako bi osetio srpski budžet. Koliko je svakog poreskog obveznika koštao odlazak američkog "Ju-Es stila" država nije sabrala. Ipak, grube procene kažu da je iz državne kase išlo i do 100 miliona evra godišnje. Železara je dobijala i povoljne kredite Fonda za razvoj, iz budžeta su otplaćivane pozajmice za koje je država garantovala, tolerisani su neplaćeni računi za struju i gas, a u više navrata dugovi su i - otpisivani.

Prodajom Železare godišnje štedimo 100 miliona evra!Potpise na ugovor o prodaji Železare Smederevo Vlada Srbije i kineska kompanije "Hestil" (HBIS) trebalo bi da stave narednih dana. Srpsku čeličanu će preuzeti za 46 miliona evra. Premijer Aleksnadar Vučić nada se da EU neće imati primedbe na ugovorene uslove prodaje.

Ulazak Kineza u železaru svakako bi osetio srpski budžet. Koliko je svakog poreskog obveznika koštao odlazak američkog "Ju-Es stila" država nije sabrala.

Ipak, grube procene kažu da je iz državne kase išlo i do 100 miliona evra godišnje. Železara je dobijala i povoljne kredite Fonda za razvoj, iz budžeta su otplaćivane pozajmice za koje je država garantovala, tolerisani su neplaćeni računi za struju i gas, a u više navrata dugovi su i - otpisivani.

Uz sve to, smederevska fabrika je 2014. završila sa "minusom" od skoro 11,5 milijardi dinara, a 2013. sa gubitkom od skoro 15 milijardi dinara.

Prethodnih meseci se čulo da se čeka "mig" Brisela kako bi Kinezi ušli u Srbiju.

- Brisel ne daje odobrenje unapred, oni samo traže da država ne subvencioniše železaru, zato što zapadne čeličane imaju probleme zbog niske cene čelika - odgovorio je juče Vučić na pitanje novinara.

- I neke članice EU prekršile su te odredbe i dale subvencije svojim železarama. Nadamo se da ćemo imati podršku iz Brisela. Ponuda "Hestila" je veoma dobra, nadam se da neće biti nekih nepredviđenih stvari. To je za nas san snova i zato sam ja veoma radostan i pomalo ushićen. I dalje čekam dok ne stavimo potpis, a kada budemo potpisali mogu da idem na odmor.

Evropa će, objašnjavaju upućeni, tek kontrolisati poslovanje Železare. Proveriće da li je izbor kupca i ugovor sproveden u skladu sa zakonom.

Narednih, najmanje dve do pet godina, vodiće računa da li je država "zatvorila" slavinu za pomoć iz budžeta, kako teku javne nabavke i sve procedure do izvoza robe. Za Evropu je naročito bitno i da budući vlasnik kroz smedervsku čeličanu na evropsko tržište ne plasira deo rezervi čelika iz Kine, koje trenutno iznose 800 miliona tona.

Premijer od uspešnog poslovanja Železare očekuje veliki uticaj na rast bruto domaćeg proizvoda, pa se nada da će on već iduće godine biti veći od planiranih 1,75 odsto.

U dostavljenoj ponudi "Hestil" se obavezao da će u smederevske pogone u narednom periodu uložiti 300 miliona dolara. Tokom pregovora čule su se i mnogo izdašnije najave - do 980 miliona dolara. Toliko su obećavali u razgovorima ukoliko cene čelika porastu i tržište se vrati u normalu.

Mapa puta saradnje sa Amerikom

Premijer Aleksandar Vučić juče je u razgovoru sa izvršnim direktorom za Evropu i Evroaziju u Ministarstvu trgovine SAD Skipom Džonsom istakao da očekuje veće prisustvo američkih investitora. Džons je ocenio da je Vlada Srbije ostvarila impresivan napredak donošenjem seta zakona koji reformišu poslovanje u Srbiji.

On je srpskom premijeru uručio "Mapu puta", strategiju razvoja ekonomskih odnosa Srbije i SAD, a taj dokument Ministarstvo trgovine SAD izradilo je posle posete Vučića Vašingtonu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik