Razmena Francuske sa Srbijom stiže milijardu evra

Bez autora
May 30 2018

Francuska, jedna od vodećih privreda u svetu i zemlja koja uživa značajan ugled u ključnim privrednim sektorima, ostvaruje godišnji bruto domaći proizvod od 2.826 milijardi dolara. Zemlja obiluje prirodnim bogatstvima, a kada je reč o agraru, vodeći je proizvođač poljoprivrednih proizvoda među zemljama EU, ispred Nemačke, dok u svetu zauzima drugo mesto, odmah iza Sjedinjenih Američkih Država. Uz poljoprivredu, vodeći privredni sektori u Francuskoj su auto-industrija, energetika, biotehnologija - po čemu je treća u Evropi, posle Velike Britanije i Nemačke, zatim IT sektor, kreativne industrije - visoka moda, muzika, film, bankarstvo i osiguranje, turizam i saobraćaj, kaže Jelena Jovanović, direktorka Sektora za međunarodne ekonomske odnose Privredne komore Srbije. Sa najmanje 85 miliona stranih turista godišnje, Francuska je i najposećenija zemlja i treća po veličini u svetu po prihodima od turizma.

Razmena Francuske sa Srbijom stiže milijardu evraFrancuska, jedna od vodećih privreda u svetu i zemlja koja uživa značajan ugled u ključnim privrednim sektorima, ostvaruje godišnji bruto domaći proizvod od 2.826 milijardi dolara.

Zemlja obiluje prirodnim bogatstvima, a kada je reč o agraru, vodeći je proizvođač poljoprivrednih proizvoda među zemljama EU, ispred Nemačke, dok u svetu zauzima drugo mesto, odmah iza Sjedinjenih Američkih Država.

- Uz poljoprivredu, vodeći privredni sektori u Francuskoj su auto-industrija, energetika, biotehnologija - po čemu je treća u Evropi, posle Velike Britanije i Nemačke, zatim IT sektor, kreativne industrije - visoka moda, muzika, film, bankarstvo i osiguranje, turizam i saobraćaj - kaže Jelena Jovanović, direktorka Sektora za međunarodne ekonomske odnose Privredne komore Srbije.

- Sa najmanje 85 miliona stranih turista godišnje, Francuska je i najposećenija zemlja i treća po veličini u svetu po prihodima od turizma. Dominantan oblik privredne saradnje Srbije i Francuske je robna razmena. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna robna razmena Srbije i Francuske u 2017. godine iznosila je 995,2 miliona evra, što je za 12 odsto više u odnosu na 2016. godinu. Izvoz Srbije se u 2017. povećao se za 17 odsto u odnosu na 2016. godinu i iznosio je 438,3 miliona evra. Potencijali

Francuska je visokosofisticirano, zahtevno tržište sa skoro 67 miliona stanovnika, čija teritorija obuhvata petinu površine Evrope. Takođe, ona je za srpske privrednike i svojevrstan prozor i iskorak u zemlje severne Afrike. Bivše francuske kolonije, zemlje Magreba (Alžir, Tunis, Maroko) i dalje su jezikom, blizinom i trgovačkim vezama tradicionalno okrenute francuskom tržištu.

Tržište Francuske je potpuno otvoreno, ali sa izuzetno visokim tržišnim zahtevima zbog najšire moguće ponude i visoke konkurencije, te su ulaz na tržište, trajno prisustvo i razvoj na njemu uslovljeni ne samo kvalitetom proizvoda ili usluge, već i dobrim poznavanjem privrednog ambijenta i poslovne kulture.

- Francuske firme su zainteresovane za saradnju i investiranje u oblasti energetike: za projekte izgradnje mini-hidrocentrala, kao i za investiranje u solarne elektrane i druge obnovljive izvore energije, npr. iz biomase, zatim u oblasti, poljoprivrede, saobraćaja, naročito po modelu javno-privatnih partnerstava i koncesija, zaštite životne sredine, informaciono-komunikacionih tehnologija. Poseban interes pokazuju za učešće u projektima putnih i železničkih koridora 10 i 11, kao i za izgradnju metroa u Beogradu - navodi direktorka sektora za međunarodne ekonomske odnose PKS.

- Srbija je najveći izvoznik prerađene maline, kupine i višnje u Francusku. Vodeća roba je malina, sa 13,4 odsto izvoza. Srbija nastoji da podigne kapacitete za preradu voća, povrća i mesa, za šta postoji interes i francuskih investitora, u cilju povećanja proizvodnje finalnih proizvoda i ulaska naših proizvođača u mrežu međunarodnih trgovinskih lanaca i dobavljačke lance velikih svetskih kompanija.

Takođe, kako ističe, na francuskom tržištu smo prisutni sa izvozom pneumatika, proizvoda drvne industrije (od nameštaja od punog drveta do ekoloških kuća od drveta), delova za automobile itd. To su, uz poljoprivredno-prehrambenu industriju i IKT, ključni sektori za povećanje izvoza Srbije i smanjenje trgovinskog deficita.

Po oceni Jelene Jovanović, potencijal privredne saradnje je i u prehrambenoj i u tekstilnoj industriji (kako kroz izvoz gotovih proizvoda tako i u proizvodnim kooperacijama i doradnim poslovima), te IT industriji i sektoru novih tehnologija.

Postoji interes brojnih francuskih kompanija za projekte vezane za termocentrale (Alcom, Mcamidi, SARL 2E), za projekte izgradnje mini-hidrocentrala, kao i za investiranje u solarne elektrane i druge obnovljive izvore energije (iz biomase).

Investicije

Prema podacima Narodne banke Srbije, u periodu od 2010. godine zaključno s prvim kvartalom 2017. godine u Srbiju je ušao 751 milion evra iz Francuske i u tom periodu Francuska se našla na sedmom mestu među zemljama sa najvećim neto ulaganjima stranih državljana i firmi u Srbiju.

- Potencijalne francuske investicije bi mogle da budu podstaknute pozicijom koju Srbija ima u trgovinskim odnosima sa Ruskom Federacijom, a koja se odnosi na unificirani Sporazum o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom ekonomskom zajednicom Rusije, Belorusije, Kazahstana, Jermenije i Kirgistana, što stranim investitorima pruža startnu cenovnu konkuretnost u odnosu na druge izvoznike i što bi francuske kompanije mogle u značajnijoj meri da iskoriste - navodi Jelena Jovanović, direktorka Sektora za međunarodne ekonomske odnose PKS.

- Politika Vlade Srbije prioritetno je usmerena ka privlačenju novih investicija u privredu, uključujući i francuske investicije. Pozitivna iskustva u dosadašnjem radu kompanija koje su investirale u Srbiji svakako su dobar primer budućim investitorima. Širok spektar mogućnosti koje omogućavaju brojni sporazumi o slobodnoj trgovini ali i novi zakonski podsticaji putem Uredbe o uslovima i načinu privlačenja ulaganja, dobar su motivacioni faktor za investiranje. Kako navodi, knkurentni sektori koji imaju najviše potencijala za privlačenje investicija i ujedno unapređenje izvoznih performansi domaće privrede pripadaju delatnosti prerađivačke industrije.

- U okviru grupe proizvoda "Nameštaj", na koje bi bilo interesantno obratiti pažnju kada se govori o perspektivi unapređenja spoljnotrgovinskog bilansa Srbije sa Francuskom, nalaze se delovi sedišta i ostala sedišta, sa drvenim kosturima, tapacirana, koje je Francuska uvozila u 2017. godini u vrednosti od 1001,7 i 859,34 miliona evra respektivno - ističe Jovanović.

- Što se tiče grupe proizvoda "Plastika i proizvodi od plastike" najinteresantniji proizvodi u okviru ove grupe su baloni, boce, bočice od plastičnih masa, sa uvozom u 2017. u vrednosti od 555,5 miliona evra i vreće i kese od polimera etilena, sa uvozom u vrednosti od 437,7 miliona evra iste posmatrane godine.

Od grupe proizvoda "Proizvodi od gvožđa ili čelika" grupe proizvoda koje beleže rast uvoza u Francuskoj su "Ostali proizvodi od gvožđa ili čelika", kao i pribor za cevi, od gvožđa ili čelika.

Aktivnosti

- U cilju unapređenja ukupne ekonomske saradnje Srbije sa Francuskom i promocije naše privrede i njenih potencijala na tržištu Francuske, PKS aktivno radi na promociji privrednih potencijala Srbije i poboljšanju imidža Srbije, kroz organizovanje poslovnih susreta srpskih i francuskih kompanija, nastupa na sajmovima i specijalizovanim izložbama... - navodi Jelena Jovanović.

- Privredna komora Srbije ima dobru saradnju sa Privrednom komorom Pariza, regionalnim komorama Francuske, federacijom poslodavaca MEDEF, kao i s Francusko-srpskom privrednom komorom. U poslednje tri godine PKS je organizovala nekoliko konferencija u cilju približavanja tržišta Srbije francuskim kompanijama, uspostavljanja bliže saradnje između privrednika dveju zemalja, ali i privlačenja francuskih investicija u Srbiju.

U PKS smatraju da bi, u cilju većeg plasmana srpskih proizvoda i povećanja izvoza, trebalo raditi na promociji privrede Srbije i njenih privrednih potencijala kroz razne seminare ili radionice "Srbija vaš poslovni partner" u svim većim regijama u Francuskoj, u saradnji s njihovim regionalnim privrednim komorama.

Potrebno je isticati investicioni potencijal otvaranja ili prenošenja proizvodnje u Srbiju. Zatim, neophodno je uspostaviti kontakte i organizovati sastanke sa trgovinskim i distributivnim lancima u Francuskoj, radi predstavljanja srpskih proizvođača iz prehrambene industrije u cilju direktnog plasmana srpskih proizvoda na francusko tržište.

5.398 dolara po glavi

BDP u 2017. godini je iznosio 2.826 milijardi dolara čime je Francuska svrstana na 11. mesto svetske ekonomije iza SAD, Kine, Japana, Nemačke, Velike Britanije. Bruto društveni proizvod po stanovniku beleži trend rasta i u 2017. godini je iznosio 35.398 evra.

Francuska vlada je preduzela različite mere kako bi smanjila stopu nezaposlenosti koja je u 2016. godini iznosila 10 odsto (prema podacima Svetske banke), a u 2017. godini iznosila je 9,5 procenata.

Statistika

Uvoz Srbije u 2017. bio je veći za 8,3 odsto u odnosu na 2016. godinu i njegova vrednost bila je 556,9 miliona evra. Pokrivenost izvoza uvozom iznosila je 78,7 odsto u 2017. godini. Srbija u Francusku, prema podacima zvanične statistike, najviše izvozi smrznute maline, bez dodatka šećera. Lane je izvoz ovog proizvoda u Francusku zabeležio vrednost od 44 miliona evra. Slede spoljne gume za putničke automobile, od 41,5 miliona evra, potom propilen sa 16,9 miliona evra, delovi prikolica, cirkulacione pumpe za grejne sisteme...

Kada je reč o uvozu, prednjači "nerazvrstana roba" u vrednosti 76,1 milion evra, potom lekovi 36,8 miliona evra, insulin za 19,9 miliona evra, polovni dizelaši kojih je lane u Srbiju uušlo u vrednosti od 17,1 milion evra, ali i novi benzinci, vredni 10,6 miliona evra...

Francuski vlasnici

U Srbiji postoji 368 aktivnih privrednih subjekata čiji su većinski vlasnici (preko 50 odsto) kompanije i državljani Republike Francuske. Najviše ih je, čak 107, iz sektora trgovine na veliko i malo i popravke motornih vozila. Sledi prerađivačka industrija, 62 firme, pa stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti (60 privrednih subjekata)

Forum Srbija-Francuska 30.5. u hotelu "Metropol" u Beogradu

Francuska državna agencija za promociju investicija i izvoza Business France, Ambasada Francuske u Srbiji, Savez spoljnotrgovinskih savetnika Francuske i Francusko -srpska privredna komora u saradnji sa Privrednom komore Srbije, organizuju Poslovni forum France-Balkans 2018 od 30. maja do 1. juna ove godine, u hotelu "Metropol", u Beogradu. Forum će okupiti preko 280 učesnika iz Francuske i 12 zemalja Zapadnog Balkana.

Forum se organizuje sa ciljem da se kompanijama i privrednicima iz Francuske, ali i regionalnih zemalja predstavi potencijal ulaganja na Balkanu i omogući da pronađu partnere, kao i da se stimuliše ekonomska razmena zemalja učesnica. Do sada se prijavilo 135 srpskih kompanija. Poslovni forum je namenjen svim kompanijama iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Albanije, Hrvatske, Kipra, Grčke, UNMIK Kosova*, Makedonije, Moldavije, Crne Gore, Rumunije i Francuske koje posluju u sektorima agroindustrije, energetike, infrastruktura, IT ali i ostalih.

Kompanije će putem platforme moći izabrati svoje B2B sastanke sa francuskim kompanijama, ali i sa kompanijama iz drugih zemalja. Poslovni Forum je jedinstvena mogućnost za lokalne kompanije da se sretnu sa potencijalnim partnerima iz Francuske i 12 zemalja regiona, tokom dva dana sastanaka B2B i sektorskih panela.

Tokom tri dana poslovnog foruma, pored zvaničnog otvaranja, biće organizovani i B2B sastanci za zainteresovana preduzeća, po unapred utvrđenom rasporedu. Preduzeća će moći da zakažu sastanke putem onlajn platforme, a učestvovanje za srpska preduzeća na ovim sastancima je potpuno besplatno.

Pored toga, biće održani i tematski i sektorski okrugli stolovi na kojima će se govoriti o mogućnostima i izazovima poslovanja na Balkanu, a biće navedeni i uspešni primeri kompanija iz pojedinih sektora. U okviru foruma će biti postavljen i sajam Village expert na kojem će zainteresovana preduzeća i druge poslovne organizacije moći da predstave svoju ekspertizu.

Takođe, drugog dana foruma, biće održano i gala veče za učesnike u francuskoj ambasadi. Očekuje se da će forum, pored visokih zvaničnika, posetiti i brojni predstavnici međunarodnih finansijskih institucija, raznih privrednih komora i poslovnih asocijacija. Odabrani su na prvom mestu noseći privredni sektori poput infrastruktura, automobilske industrije, energetike, tretmana otpada, poljoprivrede, digitalnih tehnologija, ali i svih drugih sektora za koje preduzeća iskažu zainteresovanost.

Preduzeća će moći da zakažu sastanke putem onlajn platforme: http://francebalkansforum18.talkb2b.net/.

Sve ostale informacije na sajtu Francusko-srpske privredne komore: http://www.ccfs.rs/sr/aktivnosti-komore/agenda/vue-detail/d/poslovni-forum-france-balkans-2018/

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik