Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će zajednička sednica vlada Srbije i Grčke biti održana na proleće u Solunu, dodavši da je određena nova "mapa puta", uz koju će dve zemlje još snažnije krenuti u zajedničku budućnost. Vučić je na konferenciji za novinare sa premijerom Grčke Aleksisom Ciprasom, koja je održana u Palati Srbije, rekao da će na tom zasedanju biti pripremljene konkretne mere za jačanje saradnje, koja će biti u interesu građana dveju zemalja. On je naveo da je tokom današnjeg sastanka bilo reči o unapređenju bilateralnih ekonomskih odnosa, ali i o regionalnoj saradnji i regionalnoj stabilnosti. Prema njegovim rečima, u dugom i ozbiljnom razgovoru ukazano je pre svega na ogromno prijateljstvo izmedu srpskog i grčkog naroda, ali se razgovor nije zasnivao samo na onome što čini prošlost, već na onome što treba da radimo u budućnosti.
Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas da će zajednička sednica vlada Srbije i Grčke biti održana na proleće u Solunu, dodavši da je određena nova "mapa puta", uz koju će dve zemlje još snažnije krenuti u zajedničku budućnost.
Vučić je na konferenciji za novinare sa premijerom Grčke Aleksisom Ciprasom, koja je održana u Palati Srbije, rekao da će na tom zasedanju biti pripremljene konkretne mere za jačanje saradnje, koja će biti u interesu građana dveju zemalja. On je naveo da je tokom današnjeg sastanka bilo reči o unapređenju bilateralnih ekonomskih odnosa, ali i o regionalnoj saradnji i regionalnoj stabilnosti.
Prema njegovim rečima, u dugom i ozbiljnom razgovoru ukazano je pre svega na ogromno prijateljstvo izmedu srpskog i grčkog naroda, ali se razgovor nije zasnivao samo na onome što čini prošlost, već na onome što treba da radimo u budućnosti.
Vučić je izneo podatak da ekonomska razmena dveju zemalja trenutno iznosi 380 miliona evra, što je, kako je ocenio, nedovoljno, te da je cilj da se ona u narednim godinama znatno poveća.
Oblast turizma je veoma važna, napomenuo je premijer, dodavši da je Grčka prva destinacija za srpske građane, ali i da je broj grčkih turista značajno porastao u 2016. godini u odnosu na 2015. godinu.
On je podvukao da Srbija može da poveća izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u Grčku, i istakao da je važno da se izgradi bolja železnička infrastruktura i pruga koja bi spajala Beograd i Solun. Cilj je, kako je naveo, da se do 2020. godine od Budimpešte, preko Beograda, do Soluna stigne za manje od trideset sati, a ne za 49, koliko je sada potrebno.
Takođe, premijer je ukazao na to da je u današnjem razgovoru bilo reči i o odnosu prema tradicionalnim prijateljima i Srbije i Grčke, i dodao da je tu postignut veliki stepen saglasnosti oko saradnje i sa Kinom i sa Ruskom Federacijom i mnogim drugim zemljama.
On je rekao da je za Srbiju važna i izgradnja autoputeva, te da bi bilo značajno da se autoputevima povežu Beograd i Atina, odnosno luka Pirej.
Cipras je poručio da je Grčka spremna da doprinese cilju Srbije da postane članica Evropske unije, i potvrdio da njegova zemlja neće promeniti stav po pitanju nezavisnosti Kosova.
On je naveo da je u razgovoru sa Vučićem izneo uverenje da je Srbija ključna zemlja za mir i stabilnost u regionu, ocenjujući da je današnjim susretom učinjen značajan korak za unapređenje odnosa između dve zemlje. Takođe, on je podvukao da je priključivanje Srbije EU od strateškog značaja, zbog čega Grčka aktivno podržava evropski put Srbije, pri čemu zna da postoje velike teškoće i žrtva koju narod mora da pretrpi kako bi se taj cilj ostvario.
Grčki i srpski narod su, kako je podsetio, povezani značajnim istorijskim, kulturnim i duhovnim vezama, zasnovanim na obostranom poštovanju i iskrenom prijateljstvu, ali i solidarnosti u teškim trenucima. Tokom Drugog svetskog rata našli smo se na istoj strani istorije, a kasnije zadržali bliske veze i saradnju. Niko ne može zaboraviti solidarnost Grčke tokom NATO bombardovanja, kada je stala uz srpski narod, naveo je Cipras.
Srbija i Grčka ove godine obeležavaju 150 godina od sklapanja diplomatskih odnosa, što je veoma značajan povod da još više ojačamo odnose, ukazao je grčki premijer.
On je, istakavši važnost ekonomske saradnje, podsetio na to da je Grčka treći investitor u Srbiji, kao i da je veoma značajna turistička destinacija za srpske turiste, te da je dogovoreno da se učine konkretni koraci u pravcu daljeg unapređenja saradnje, kako bi ona bila strateška.
Postigli smo dogovor o tome da u narednom periodu uspostavimo vrhovni savet za saradnju, koji će zasedati narednog proleća u Solunu, najavio je Cipras, dodajući da je to grad koji je povezivao dva naroda u prošlosti, a treba da bude i ključna tačka za budućnost.
On je naglasio značaj poboljšanja železničkih veza između Beograda i Soluna, navodeći da je razmatrana mogućnost zbližavanja dveju zemlja kroz savremeniju železničku mrežu.
Današnja poseta Beogradu može dati podstrek za oživljavanje istorijskih odnosa dveju zemalja. Saradnja za nas ima strateški značaj i uvereni smo u to da će doprineti razvoju i miru namučenog Balkana, zaključio je Cipras.
Srbija i Grčka se zalažu za efikasniji železnički transport
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa generalnim sekretarom za međunarodne ekonomske odnose Ministarstva spoljnih poslova Grčke Jorgosom Ciprasom o saradnji dveju zemalja u oblasti saobraćaja i infrastrukture.
Mihajlović i Cipras su tom prilikom postigli dogovor o formiranju zajedničke komisije Srbije, Makedonije i Grčke, čiji će glavni zadatak biti efikasniji železnički transport robe od luke Pirej do Srbije i dalje prema zemljama centralne i istočne Evrope.
Cilj osnivanja radne grupe jeste bolja koordinacija i sprovođenje zajedničkih aktivnosti sve tri zemlje na modernizaciji železnice i smanjenje zadržavanja vozova na granicama, kako bi se skratilo ukupno vreme transporta robe železničkim Koridorom 10.
Mihajlović je istakla da je modernizacija železnice, uz završetak drumskog Koridora 10, prioritet Srbije u segmentu infrastrukture, dodavši da Srbija i Grčka treba još bliže da sarađuju kako bi iskoristile mogućnosti Koridora 10 kao ključnog tranzitnog pravca u regionu.
Cipras je ocenio da postoji prostor za dodatno unapređenje ekonomske saradnje Srbije i Grčke, precizirajući da se to odnosi kako na povećanje robne razmene, tako i na saradnju u oblasti transporta.
Na sastanku je bilo reči i o grčkim kompanijama koje rade na izgradnji drumskog Koridora 10 i planovima Srbije za završetak radova na južnom i istočnom kraku ovog putnog pravca.
Takođe, razmatrana je i bilateralna saradnja u oblasti međunarodnog drumskog transporta, pri čemu je predloženo da se u što kraćem roku održi novi sastanak Mešovite komisije za međunarodni drumski prevoz, navodi se u saopštenju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.