Sektori energije, poljoprivrede i turizma potencijali za saradnju BiH i Mađarske

Bez autora
Apr 07 2016

Kopredsjedavajući Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju između Bosne i Hercegovine i Mađarske i zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i zamjenik ministra vanjskih poslova i ekonomije Mađarske danas su na sastanku u Sarajevu konstatovali da sektori energije, poljoprivrede i turizma predstavljaju i dalje veliki potencijal za razvoj saradnje dviju zemalja. U prošloj godini bh. uvoz iz Mađarske iznosio je oko 400 miliona KM, dok je istovremeno bh. izvoz iznosio 190 miliona KM. Uglavnom se radi o proizvodima poljoprivredne, odnosno prehrambene i metalske industrije. Nama u BiH je ekonomska saradnja s Mađarskom itekako važna. Konstatirali smo da ona nije na onoj razini na kojoj su politički odnosi između dvije zemlje. Ali, upravo ta činjenica dobrih političkih odnosa, govori u prilog tome da je moguće na zdravim temeljima razvijati i dodatno unaprijediti ekonomske i trgovinske odnose između dvije zemlje.

Sektori energije, poljoprivrede i turizma potencijali za saradnju BiH i MađarskeKopredsjedavajući Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju između Bosne i Hercegovine i Mađarske i zamjenik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mato Franjičević i zamjenik ministra vanjskih poslova i ekonomije Mađarske Levente Magyar danas su na sastanku u Sarajevu konstatovali da sektori energije, poljoprivrede i turizma predstavljaju i dalje veliki potencijal za razvoj saradnje dviju zemalja.

U prošloj godini bh. uvoz iz Mađarske iznosio je oko 400 miliona KM, dok je istovremeno  bh. izvoz iznosio 190 miliona KM. Uglavnom se radi o proizvodima poljoprivredne, odnosno prehrambene i  metalske industrije.

- Nama u BiH je ekonomska saradnja s Mađarskom itekako važna. Konstatirali smo da ona  nije na onoj razini na kojoj su politički odnosi između dvije zemlje. Ali, upravo ta činjenica dobrih političkih odnosa, govori u prilog tome da je moguće na zdravim temeljima razvijati i dodatno unaprijediti ekonomske i trgovinske odnose između dvije zemlje – izjavio je Franjičević nakon sastanka.

Kada je riječ o pravnoj legislativi, kako je dodao, tu je pozicija dosta dobra, ali postoji potreba da se ona dodatno ojača. Na sastanku je naznačeno da bi vrlo brzo trebalo doći do realiziranja ideje da se sklopi sporazum o saradnji u oblasti turizma između BiH i Mađarske, te razmijenjene informacije i ideje za razvoj i unapređenje odnosa u oblasti malog i srednjeg poduzetništva.

- Također, BiH kao potpisnik i član Energetske zajednice  ima brojne preuzete obaveze koje se tiču energetike i okoliša. Računamo na mađarska iskustva i konkretnu pomoć kad je riječ o realizaciji tih obaveza – dodao je Franjičević. 

Franjičević i Levente su se složili da je potrebno iznaći efikasan način monitoringa implementacije Sporazuma o poljoprivrednoj saradnji koji su dvije zemlje sklopile 2014. godine

- Vjerujem da smo se složili, ili smo vrlo blizu toga, u vezi s konkretnim načinom na koji bi taj monitoring trebao biti realiziran – kazao je Franjičević dodajući da je uvjeren da će današnji sastanak pomoći u unapređenju gospodarskih i trgovinskih veza dviju zemalja.

Franjičević je dodao da BiH u posljednje vrijeme bilježi određene pozitivne makroekonomske pokazatelje, te da će gospodarska, trgovinska i politička saradnja s prijateljskim zemljama, članicama EU, konkretno s Republikom Mađarskom, samo doprinijeti tome da se ti pozitivni trendovi nastave.   

Zamjenik ministra vanjskih poslova i ekonomije Mađarske Levente Magyar je kazao da ova zemlja u  potpunosti podupire evroaltantsku integraciju BiH.

- Stalno skrećemo pažnju NATO-a i Evropske unije da je prosperitet i mir BiH od ključnog značaja i iz tog razloga neprestano podržavamo i naglašavamo važnost integracijske perspektive za vašu zemlju. Nije to samo interes naroda BiH i regije, već se radi o svjetskom interesu - kazao je Magyar.

Istakao je da Bosna i Hercegovina ima neopozivo svoje mjesto u Evropskoj uniji i u NATO-u.

 Magyar je kazao da će ove godine biti uspostavljena avioveza između Budimpešte i Sarajeva, uz mađarsku podršku i finansiranje.

 - Kompanija  Wizz Air, koja ima mađarsku pozadinu, osim u Tuzli, želi otvoriti svoju bazu i u Sarajevu, te planira udvostručiti promet zračne luke Sarajevo u roku od nekoliko godina -  kazao je Magyar.

Istakao je da za Mađarsku najinteresantnije ulaganje u energetski sektor, a vode se i pregovori u segmentu zbrinjavanja otpada.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik