Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da je Srbija spremna da započne pregovore o potpisivanju sporazuma o slobodnoj trgovini sa Iranom. On je, tokom poslovnog susreta srpskih i iranskih privrednika u hotelu "Metropol" u Beogradu, ocenio da ekonomska saradnja dveju zemalja ne prati dobre političke odnose, dodavši da je Srbija inicirala razgovore o sporazumu o slobodnoj trgovini i da je dobijena saglasnost za započinjanje pregovora. Izrazio očekivanje da će u prvoj polovini ove godine biti postignut dogovor centralnih banaka dveju zemalja po pitanju platnog prometa kako se on ne bi odvijao preko trećih banaka, uz napomenu da to dosta ograničava saradnju privrednika.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da je Srbija spremna da započne pregovore o potpisivanju sporazuma o slobodnoj trgovini sa Iranom.
Ljajić je, tokom poslovnog susreta srpskih i iranskih privrednika u hotelu "Metropol" u Beogradu, ocenio da ekonomska saradnja dveju zemalja ne prati dobre političke odnose, dodavši da je Srbija inicirala razgovore o sporazumu o slobodnoj trgovini i da je dobijena saglasnost za započinjanje pregovora.
On je izrazio očekivanje da će u prvoj polovini ove godine biti postignut dogovor centralnih banaka dveju zemalja po pitanju platnog prometa kako se on ne bi odvijao preko trećih banaka, uz napomenu da to dosta ograničava saradnju privrednika.
Dve zemlje imaju velike potencijale, ali je godišnja trgovinska razmena manja od 22 miliona dolara, što je izuzetno malo, rekao je potpredsednik Vlade, podsetivši na to da je bivša Jugoslavija sa Iranom imala godišnju razmenu od 800 miliona dolara.
Ljajić je istakao da, sa druge strane, bivše jugoslovenske republike danas zajedno imaju sa Iranom razmenu manju od 200 miliona dolara. Ova poseta Zarifa, sa ovolikim brojem privrednika, može da predstavlja prekretnicu u budućim ekonomskim odnosima dveju zemalja, ali prvo moramo da rešimo problem platnog prometa, koji je bio ključna prepreka u odnosima privrednika, rekao je on.
Prema njegovim rečima, Slovenija je postigla po tom pitanju dogovor sa Iranom i sada sa njim ima najveću razmenu od svih zemalja u regionu.
Potpredsednik Vlade je poručio da bezvizni režim sa Iranom, uklanjanje carina i otvaranje direktne avio-linije može mnogo da poveća ekonomsku razmenu dveju zemalja. Ljajić je ovom prilikom uputio poziv iranskim privrednicima da više ulažu u našu zemlju, naglasivši da Srbija može da bude regionalno čvorište za širenje poslovanje kompanija iz Irana.
On je naveo da će Mešoviti komitet za saradnju dveju zemalja posebnu pažnju posvetiti unapređenju saradnje u oblasti energetike i poljoprivrede, uz napomenu da su važne oblasti i automobilska, farmaceutska, građevinska i druge industrije, kao i turizam.
Jačanje saradnje sa i u oblasti turizma
Potpredsednik Vlade je danas razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Irana Mohamadom Džavadom Zarifom o unapređenju odnosa i jačanju saradnje u oblasti turizma.
Na sastanku je ocenjeno da postoji veliki potencijal za unapređenje turističke razmene između dve zemlje, kao i naglašeno da je proslava predstojeće iranske Nove godine prava prilika da što veći broj gostiju iz Irana dođe u Srbiju.
Ljajić i Zarif su razgovarali i o rešavanju problema u slučajevima zloupotreba bezviznog režima između dve zemlje od strane pojedinih državljana Irana i traženja azila u Srbiji. Sagovornici su, u skladu sa tim, predložili formiranje zajedničke konzularne komisije, čiji će zadatak biti bolja kontrola i međusobna razmena informacija, sa ciljem što manjeg broja zloupotreba bezviznog režima od strane pojedinaca iz Irana.
Zarif je naveo i da će uspostavljanjem direktne avionske linije između dve zemlje biti pojačana kontrola putnika koji iz Irana putuju u Srbiju na samom teheranskom aerodromu, što će dodatno smanjiti rizik od daljih zloupotreba bezviznog režima, navodi se u saopštenju Kabineta potpredsednika Vlade i ministra trgovine, turizma i telekomunikacija.