U Seulu se pregovora o sporazumu o ekonomskom partnerstvu Srbije i Koreje

Bez autora
Dec 03 2025

Prva runda pregovora o zaključivanju Sveobuhvatnog sporazuma o ekonomskom partnerstvu Srbije i Koreje počela je u Seulu i trajaće do 4. decembra, objavilo je Ministarstvo trgovine Srbije.

Korejska strana je istakla da je Srbija jedina zemlja na Balkanu sa kojom se vode pregovori o takvom sporazumu, što ukazuje na značaj koji pridaju razvijanju bilateralnih odnosa na sveobuhvatnom nivou.

Pregovora se o 10 oblasti, uključujući carinske koncesije, pravila o poreklu, tehničke prepreke trgovini, intelektualnu svojinu i ekonomsku saradnju.

„Budući sporazum predstavljaće važan korak ka unapređenju i institucionalnom uređenju bilateralne ekonomske saradnje, omogućiće veću transparentnost u trgovinskim odnosima i doprineti poboljšanju uslova za plasman srpskih proizvoda na zahtevno tržište Republike Koreje. Očekuje se da će povećana konkurentnost srpskog izvoza podstaći rast obima trgovine robama“, navodi se u saopštenju Mnistarstva trgovine.

Dodaje se da je prvoj rundi pregovora prethodila višemesečna uspešna saradnja u okviru koje su usaglašeni format i sadržaj sporazuma.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik