Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Ana Brnabić istakla je danas da je suzbijanje sive ekonomije strateški prioritet Vlade, uz ocenu da je to kompleksan problem na čijem rešavanju moraju raditi svi resori i finansijske i pravne institucije.Brnabić je, na konferenciji "Siva ekonomija – Izazovi i rešenja", navela da bi novac koji država gubi zbog poslovanja u sivoj zoni bio dovoljan da svaka opština dobije novi dom zdravlja, ali i da se rekonstruišu specijalne i opšte bolnice.
Ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srbije Ana Brnabić istakla je danas da je suzbijanje sive ekonomije strateški prioritet Vlade, uz ocenu da je to kompleksan problem na čijem rešavanju moraju raditi svi resori i finansijske i pravne institucije.
Brnabić je, na konferenciji "Siva ekonomija – Izazovi i rešenja", u organizaciji magazina "Njuzvik", navela da bi novac koji država gubi zbog poslovanja u sivoj zoni bio dovoljan da svaka opština dobije novi dom zdravlja, ali i da se rekonstruišu specijalne i opšte bolnice.
Svi moramo učestvovati u borbi protiv sive ekonomije kako bi se dostigao planirani cilj da se do 2020. godine smanji njen udeo na oko 26 odsto, rekla je ona.
Prema njenim rečima, poreski moral, odnosno plaćanje poreza, prijavljivanje radnika i izdavanje fiskalnih računa, od izuzetne je važnosti na tom putu.
Brnabić je napomenula da je Zakon o inspekcijskom nadzoru, čija je primena počela u avgustu prošle godine, već dao važne rezultate, pri čemu je broj novoregistrovanih preduzetnika veći za 18,8 odsto u odnosu na period pre početka primene tog zakona.
Istovremeno, kako je dodala, primetno je i smanjenje odjavljivanja preduzetnika za 17,3 odsto, što znači da oni manje prelaze u zonu sive ekonomije.
Ministar privrede Goran Knežević saopštio je da Srbija zbog sive ekonomije godišnje izgubi približno 300 miliona evra, uputivši poziv građanima da uvek traže fiskalni račun.
Knežević je podvukao da je siva ekonomija jedan od najvećih izazova sa kojima se suočava naša privreda, ali i najveća prepreka za podizanje konkurentnosti.
U Srbiji je nivo sive ekonomije za pet odsto veći od proseka EU, a čak za oko 15 odsto u odnosu na zemlje centralne Evrope, naveo je ministar, napominjući da zbog toga svake godine gubimo nove škole, puteve i mostove.
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije je odlučna u borbi protiv sive ekonomije, i to je jedan od prioriteta u njenom radu, zbog čega je i donet Nacionalni program za smanjivanje sive ekonomije i prateći akcioni plan.
On je najavio da će se u naredne dve godine intenzivno raditi na suzbijanju sive ekonomije, dodavši da pomenuti program predviđa efikasnije sankcionisanje svih koji posluju u sivoj zoni, ali i podizanje svesti građana.
Knežević je ponovio da je siva ekonomija najveći problem domaćim preduzetnicima koji posluju legalno, kao i najveća prepreka za unapređenje poslovnog ambijenta.
Posebnu pažnju moramo posvetiti onima koji posluju legalno, poručio je ministar, dodavši da je od avgusta prošle do juna ove godine zabeležen rast od 23 odsto novoregistrovanih firmi, uz smanjenje odjavljivanja firmi u proseku za 15 odsto, dok je rad na crno smanjen za 5 odsto.
On je istovremeno ocenio i da je efikasna borba protiv sive ekonomije dobar signal za sve investitore.