Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je danas, u video-poruci povodom obeležavanja završetka Projekta za bolje uslove poslovanja USAID BEP “Sedam godina reformi za bolje uslove poslovanja”, da je taj projekat ispunio ulogu i pružio veliku podršku Srbiji u njenim evropskim integracijama. Američka agencija za međunarodni razvoj i Vlada Srbije obeležili su uspeh USAID projekta za bolje uslove poslovanja – sedmogodišnje inicijative vredne 19,5 miliona dolara, koja je pomogla Srbiji da postane bolje mesto za poslovanje. Brnabić se prisutnima na skupu u Muzeju nauke i tehnike obratila video-porukom budući da je danas u poseti u Briselu, istakavši da je taj USAID projekat dosta doprineo Srbiji kroz promociju saradnje javnog i privatnog sektora.
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je danas, u video-poruci povodom obeležavanja završetka Projekta za bolje uslove poslovanja USAID BEP “Sedam godina reformi za bolje uslove poslovanja”, da je taj projekat ispunio ulogu i pružio veliku podršku Srbiji u njenim evropskim integracijama.
Američka agencija za međunarodni razvoj i Vlada Srbije obeležili su uspeh USAID projekta za bolje uslove poslovanja – sedmogodišnje inicijative vredne 19,5 miliona dolara, koja je pomogla Srbiji da postane bolje mesto za poslovanje.
Brnabić se prisutnima na skupu u Muzeju nauke i tehnike obratila video-porukom budući da je danas u poseti u Briselu, istakavši da je taj USAID projekat dosta doprineo Srbiji kroz promociju saradnje javnog i privatnog sektora.
Hvala za sve što ste uradili za Srbiju. To je primer kako na efikasan i pragmatičan način može da se pomogne Vladi, državnom i privatnom sektoru da naprave iskorake kako da budu konkurentniji i da se da signal za brži razvoj, naglasila je premijerka.
Poseban napredak, kako je istakla, napravljen je u reformi izdavanja građevinskih dozvola i reformi inspekcija, što je dalo veliki zamajac u borbi protiv sive ekonomije, u radno-pravnom zakonodavstvu, podršci primene Zakona o radu i razvoju dinamičnijeg tržišta rada.
Prema njenim rečima, zato smo, između ostalog, u drugom kvartalu ove godine smanjili nezaposlenost na 11,8 odsto, što je najveći uspeh u istoriji Srbije.
Brnabić je navela da je USAID projekat dao podršku i razvoju sektora malih i srednjih preduzeća, ali i u mnogim drugim oblastima, zbog čega je Srbija napredovala na "Duing biznis listi" Svetske banke i našla se na 43. mestu po uslovima poslovanja.
Ona je dodala da je Srbija za 12 mesta napredovala na listi konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma i da smo po "Fajnenšel tajmsu" broj jedan u privlačenju investicija u ovom delu sveta, kao i po Svetskoj banci lider u reformama u centralnoj i istočnoj Evropi.
Skupu su prisustvovali i potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot.
Mihajlović: Saradnja sa USAID-om unapredila privredni ambijent
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović poručila je danas da su saradnja privrede i države i politička volja za sprovođenje reformi ključni za brži privredni rast i ekonomski razvoj Srbije. Ona je izrazila očekivanje da će saradnja sa USAID-om biti nastavljena, budući da ima još puno toga što možemo od njih da naučimo.
Srbija je pokazala da može zajedno sa svojim partnerom, odnosno Vladom SAD, da napravi određene iskorake u oblasti privrednog razvoja, ne samo u oblasti donošenja zakona, već i u tome kako da pomogne privredi koja treba da nam omogući viši privredni rast, ukazala je ona.
Mihajlović je izrazila uverenje da će i ova i sve buduće vlade raditi još brže na rešavanju problema na koje ukazuju privrednici.
Ispred nas je nastavak reformi i u onim oblastima u kojima smo, u saradnji sa USAID-om, već napravili pomake. Moramo učiniti sve da imamo elektronski katastar i elektronske prostorne planove, ali i postići dalji napredak u planiranja budžeta, rada inspekcija i u drugim oblastima, kako bismo imali još više novih kompanija i radnih mesta, zaključila je ona.
Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot rekao je da je USAID Projekat za bolje uslove poslovanja primer uspešnog partnerstva Vlade, privatnog sektora i civilnog društva, da rade zajedno i rešavaju probleme privrede.
Uveren sam u to da će USAID Projekat za bolje uslove poslovanja dugo biti povezivan sa napretkom u Srbiji jer, iako je vrednost projekta od 19 miliona dolara mala u odnosu na ukupnu pomoć SAD Srbiji od 2000. godine, njime je ostvaren trajan uticaj na poboljšanje poslovnog okruženja u Srbiji, naglasio je on.
Ambasador je podvukao da je ekonomski Srbija danas u boljoj poziciji, što se potvrđuje rastom BDP-a, smanjenjem nezaposlenosti, čemu su doprinela brojna unapređenja u poslovnom okruženju na kojem se radilo u okviru USAID BEP projekta.
Skot je ocenio da je to jedan od najuspešnijih programa podrške koji su SAD realizovale sa Srbijom. On je podsetio na to da je cilj bio da privrednici ukažu na to sa kojim se problemima suočavaju kako bi se sa Vladom to rešilo, što je doprinelo izmeni zakona i propisa.
Skot je, govoreći o nametima za privredu u Srbiji, rekao da je u okviru tog programa već skinuto približno 130 parafiskalnih nameta. Ipak, mnogi parafiskalni nameti nisu na republičkom nivou, već na nivou lokalnih samouprava. Imamo još mnogo toga da uradimo kroz naš sledeći program za ekonomski razvoj u ovoj oblasti, poručio je ambasador.