Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da narednih dana očekuje dobre vesti po pitanju dodatnog prisustva kompanija iz SAD u našoj zemlji.
Brnabić je, gostujući na Televiziji Pink, rekla da je sa pomoćnicom državnog sekretara SAD za Evropu i Aziju Karen Donfrid juče razgovarala, između ostalog, i o ekonomiji, IT sektoru i američkim kompanijama.
Ona je istakla da Srbija ima odlične odnose sa američkim kompanijama i da se saradnja odvija na više nivoa, ukazavši i na saradnju sa našom dijasporom u SAD.
Premijerka je, govoreći o jučerašnjem sastanku sa Donfrid, ocenila da su razgovori bili izuzetno teški ali i konstruktivni, dodavši da Vašington prepoznaje spremnost naše države da donosi odluke ma koliko teške bile, ali takve da sačuvamo mir i stabilnost.
SAD iskreno i otvoreno podržavaju Inicijativu „Otvoreni Balkan“ i pozivaju sve da se uključe, a kao rezltat svega toga naši odnosi su se promenili, bez obzira na suprotne stavove i poglede po pitanju Kosova i Metohije, istakla je premijerka.
Prema njenim rečima, ono što se promenilo u odnosima Beograda i Vašingtona je to što oni sada slušaju našu stranu i argumentaciju, i pored toga što govore o međusobnom priznanju.
Ona je ukazala na to da su SAD eksplicitnije od EU u kritici Prištine i Aljbina Kurtija za ono što nije urađeno, zato što nisu formirali ZSO i zato što su zabranili Srbima da učestvuju na referendumu i izborima.
Predsednica Vlade je podsetila na to da su SAD povukle i neke poteze zahvaljujući kojima je Priština ukinula takse na robu iz centralne Srbije i BiH.
Prema njenim rečima, stav SAD prilično pomaže da se Priština vrati za pregovarački sto.
Premijerka je, takođe, rekla da će danas prisustvovati Jahorina ekonomskom forumu, kako bi, pre svega, pružila podršku srpskom narodu u BiH i rukovodstvu Republike Srpske, koji su pod velikim pritiskom.
Ona je podsetila na to da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, a da promena tog sporazuma ne vodi ka stabilnosti, dodavši da RS samo pokušava da ne dozvoli da se menja taj dokument.
Pošto je Srbija garant Dejtona, ona mora da podržava RS u tim naporima. Borićemo se za stabilnost i za interese Republike Srpske kao vid stabilnosti BiH, poručila je Brnabić.
Ona je ukazala na to da će na ovom skupu voditi razgovore o saradnji, a pre svega, o značaju regionalne saradnje, dodavši da je Srbiji region izuzetno važan kao tržište, a da je u regionu najvažnija BiH, s kojom imamo trgovinsku razmenu od pet milijardi evra.
Brnabić je rekla i da je u ovim okolnostima, kao i u svakoj krizi, država snažna jedino ako svi radimo zajedno, i ako svaki pojedinac čuva tu državu, energiju i resurse.
Premijerka je objasnila da je država tu da obezbedi koliko može, a da snabdevenost na duge staze zavisi od svih građana.
To što imamo dovoljno hrane je zahvaljujući tome što smo imali rekordne prinose proteklih godina, a to je ostvareno jer smo ulagali u poljoprivredu, istakla je predsednica Vlade i dodala da se i ove godine očekuje istorijski prinos pšenice.
Ona je ukazala na to da se za novi rod moraju osloboditi silosi, ali da se to čini balansiranjem odobrenja izvoza, uz očuvanje bezbednosti snabdevanja.
Brnabić je podsetila na to da je Vlada donela odluku o kvoti od 150.000 tona za izvoz pšenice, preciziravši da se sutra završava prijava za izvoz, koji će biti odobren prekosutra.
Predsednica Vlade je najavila da će za 10 do 15 dana biti održan sledeći sastanak na kojem će biti razmatrane dalje mogućnosti izvoza, ali i kako to ide logistički, jer tu postoje problemi.
Brnabić je najavila da će sutra u Predsedništvu biti održan sastanak o robnim rezervama, na kojem će biti analizirano šta sve imamo i koliko toga moramo da ispraznimo da bi uskladištili sve iz sledeće žetve.
Premijerka je istakla da je sve što danas imamo rezultat mera fiskalne konsolidacije, odgovorne politike i principijelne spoljne politike.
U teškoj 2021. godini prvi smo prihvatili novu pristupnu metodologiju i otvorili čitav klaster. Imamo najbolje odnose sa Evropskom unijom, ali i sa Rusijom, pa smo zahvaljujući dobroj ceni ruskog gasa prebrodili zimske mesece, predočila je Brnabić.
Predsednica Vlade je prenela da je Srbija već uspostavila tim za pregovore o novom državnom aranžmanu u vezi ruskog gasa.
Istovremeno, ona je ukazala na to da su pritisci na Srbiju veliki, ali da našoj zemlji, na sastancima sa stranim partnerima, niko ne preti, niti je ucenjuje, jer je naša zemlja sada poštovana.
Premijerka je rekla da sagovornici imaju očekivanja od nas, ali se uvek trude da saslušaju i razumeju naš stav prema sankcijama Rusiji, koji je posledica svega što se dešavalo devedesetih godina prošlog veka, a završilo se NATO agresijom 1999.godine.