Veliko interesovanje srpskih privrednika za Iran

Bez autora
Feb 27 2018

Ekonomski forum o investicionim i trgovinskim potencijalima Srbije i Irana održan je danas u Beogradu. Predsednik PKS Marko Čadež izjavio je da skup otvara novo poglavlje saradnje dve zemlje. Na forumu učestvuje više od 70 privrednika iz skoro svih oblasti i očekuje se da će skup doneti nova partnerstva i sklopljene poslove. Na forumu u hotelu "Metropol palas" bili su prisutni ministar inostranih poslova Irana Mohamad Džavad Zarif, ministar turizma, trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić, ministar energetike Aleksandar Antić, ministar poljoprivrede Branislav Nedimović i ambasador Islamske Republike Irana u Srbiji Hosein Mola Abdelahi. Predsednik PKS Čadež je podsetio da će 8. marta biti uvedena direktna avio linija Beograd – Teheran, istakavši da će se na taj način dodatno doprineti zbližavanju dve zemlje.

Početak šire poslovne saradnje Srbije i IranaEkonomski forum o investicionim i trgovinskim potencijalima Srbije i Irana održan je danas u Beogradu. Predsednik PKS Marko Čadež izjavio je da skup otvara novo poglavlje saradnje dve zemlje. Na forumu učestvuje više od 70 privrednika iz skoro svih oblasti i očekuje se da će skup doneti nova partnerstva i sklopljene poslove.

Na forumu u hotelu "Metropol palas" bili su prisutni ministar inostranih poslova Irana Mohamad Džavad Zarif, ministar turizma, trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić, ministar energetike Aleksandar Antić, ministar poljoprivrede Branislav Nedimović  i ambasador Islamske Republike Irana u Srbiji Hosein Mola Abdelahi.

Predsednik PKS Čadež je podsetio da će 8. marta biti uvedena direktna avio linija Beograd – Teheran,  istakavši da će se na taj način dodatno doprineti zbližavanju dve zemlje.

"Postojalo je veliko interesovanje za poslovni susret privrednika dve zemlje i samo u jednom danu se prijavilo 40 uspešnih kompanija iz različitih sektora:  energetike, poljoprivrede, građevinarstva, saobraćaja, trgovine, IT i drugih“, naveo je predsednik PKS.

Potpredsednik iranske komore za trgovinu, industriju, rudarstvo i poljoporivredu Masud Khansari je rekao da je današnjica obeležena odlučnosću dve zemlje koje prolaze kroz period dubokog privrednog preispitivanja koje ima mogućnost da bude osnov za sveobuhvatan razvoj.

"Srbija je uspela da poboljša svoju prisutnost na raznim međunarodnim poljima zahvaljujući znaČajnim strukturalnim reformama, postavši zemlja uzor kada je reč o smanjenju siromaštva i otvaranju novih radnih mesta. Ove reforme obuhvataju razvoj turizma, spoljne trgovine i strategija, kao što su promocija stranih ulaganja i ukidanja viznog režima za turiste i poslovne ljude iz zemalja od važnosti. Spremnost Srbije za međunarodnu saradnju ide u prilog širenju ekonomskih perspektiva koje su već obećavajuće“, izjavio je Khansari .

Privredna komora Srbije domaćin je državno-privrednoj delegaciji iz Islamske Republike Irana koju predvodi ministar spoljnih poslova Mohamad Džavad Zarif. Pored  državnih funkcionera i predstavnika privrednih komora Irana u delegaciji se nalaze i privrednici iz velikih iranskih kompanija.

Prema podacima iz Republičkog zavoda za statistiku u periodu januar-decembar 2017. godine ukupna spoljnotrgovinska robna razmena sa Iranom iznosila je svega 21,5 miliona dolara.

Srbija je tokom protekle godine u Iran izvezla robu u vrednosti od 8,9 miliona dolara čime je Iran zauzeo 62. mesto od 169 zemalja u koje je Srbija izvozila robu u predmetnom periodu. U istom periodu Srbija je iz Irana uvezla robu u vrednosti od 12,7 miliona dolara čime smo ostvarili deficit od 3,8 miliona dolara, a Iran zauzeo 68. mesto od 214 zemalja od kojih je Srbija uvozila u predmetnom periodu.

Prilikom stvaranja platforme za unapređenje ekonomske saradnje između Srbije i Irana trebalo bi imati u vidu povoljan geografski položaj Srbije kao lidera u regionu zapadnog Balkana i komparativnu prednost zasnovanu na ugovorima o slobodnoj trgovini koji privrednim subjektima iz Srbije omogućavaju pristup tržištima Ruske Federacije, Belorusije, Kazahstana, turske i tržištima CEFTA, EFTA i EU.

Prioriteti Srbije u ekonomskim odnosima sa Iranom su povećanje trgovinske razmene kroz plasman srpskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na iransko tržište, razvijanje naučno-tehničke saradnje poljoprivrednih instituta dve zemlje u cilju osposobljavanja kadrova u poljoprivredi.

Zatim saradnja u oblasti informacionih sistema i izrade softvera, kao i proizvodnje delova za IT industriju, strateško partnerstvo u energetici; saradnja u oblasti turizma i zdravstva, zajednički nastup srpskih i iranskih kompanija u realizaciji investicionih projekata na trećim tržištima i privlačenje iranskih investitora na dugoročnoj osnovi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik