Šok u borskom kraju! Američka rudarska korporacija "Friport Mekmoran" prodala je multinacionalnoj kompaniji "Lundin", sa sedištem u kanadskom Torontu, svoj udepo u vlasništvu istraživanja u rejonu "Čukaru Peki", kod Bora, gde su ustanovljeni početni resursi od 1,7 miliona tona bakra i 98 tona zlata, za 262,5 miliona dolara. Naime, u ispitivanim ležištima "Friporta" i "Reservoar mineralsa" u okolini Bora do sada je otkriveno 65 miliona tona rude sa srednji sadržjem bakra od 2,6 odsto i zlata od 1,5 grama po toni. Na dubini od 558. do 559. metra od površine zemlje ovde je otrkiven i resurs od neverovatnih 25,7 odsto bakra i 50,3 grama po toni zlata, što je najbogatija bušotina ikada pronađena na planeti.
Šok u borskom kraju! Američka rudarska korporacija "Friport Mekmoran" prodala je multinacionalnoj kompaniji "Lundin", sa sedištem u kanadskom Torontu, svoj udepo u vlasništvu istraživanja u rejonu "Čukaru Peki", kod Bora, gde su ustanovljeni početni resursi od 1,7 miliona tona bakra i 98 tona zlata, za 262,5 miliona dolara – saznaju "Novosti"!
Naime, u ispitivanim ležištima "Friporta" i "Reservoar mineralsa" u okolini Bora do sada je otkriveno 65 miliona tona rude sa srednji sadržjem bakra od 2,6 odsto i zlata od 1,5 grama po toni.
Na dubini od 558. do 559. metra od površine zemlje ovde je otrkiven i resurs od neverovatnih 25,7 odsto bakra i 50,3 grama po toni zlata, što je najbogatija bušotina ikada pronađena na planeti.
Najnovija istraživanja pokazuju da je u jednoj bušotini, na dubini od 179 metara, pronađen sloj od 84 metra u kome je sadržaj bakra 10,75 odsto i zlata od 10,86 grama po toni! Još je fantastičniji rezultat druge bušotine gde je u sloju rude, debljine 46 metara, pronađen depozit od neverovatnih 15,85 procenata bakra i čak 16,77 grama po toni zlata!
Primera radi, u rudnicima iz sastava RTB Bor trenutno se eksploatiše ruda sa najviše - 0,4 odsto crvenog metala! Šta su to Amerikanci i Kanađani pronašli sam za sebe govori literaturni podatak da se ležišta sa jedan odsto bakra, ukoliko ih prate odgovarajuće količine rude, smatraju – izuzetno profitabilnim!
Ipak, o kakvom se bogatstvu radi, najbolje, bez sumnje, svedoči podatak da je za proteklih 110 godina rudarenja u Boru dobijeno pet miliona tona bakra i blizu 160 tona zlata.
Iz "Friporta", koji je u istraživanja okoline Bora investirao oko 60 miliona dolara, se ne oglašavaju povodom ove transakcije.
Međutim, pretpostavlja se da su Amerikanci morali da prodaju istraživanja u Boru kako bi pokrili gubitke u ostalim rudnicima, koje imaju na pet koninenata, kako bi pokrili makar deo tropkova prouzrokovanih naglim padom cena metala na svetskoj berzi.
Multinacionana kompanija "Lundin" u svom sastavu ima sedam rudnika bakra i zlata u Kongu, Rusiji, Švedskoj, Irskoj, Španiji, Portugaliji i Čileu.