Ruski gigant Gazprom namjerava u ovoj godini sniziti cijenu prirodnog gasa za nekoliko evropskih zemalja, među kojima je i BiH. Cijena plina za BiH trebala bi biti niža 21 posto u odnosu na prvi kvartal prošle godine. U BH gasu tokom ove sedmice očekuju zvaničan stav Gazprom Exporta u pogledu nabavne cijene, na bazi čega će Energoinvest/BH gas inicirati aktivnosti oko smanjenja cijena u narednom periodu. Do tada, davanje bilo kakve izjave imalo bi obmanjujući efekt za javnost. Međutim, po definisanju konkretnih odluka i obavijesti od Gazprom Exporta u pogledu cijene, BH gas će blagovremeno informisati javnost. Bilo je određenih nagovještaja za smanjenje cijene prirodnog plina za BiH, ali još ništa nije bilo zvanično. Osim za BiH, Gazprom će cijenu plina smanjiti i za Srbiju 12 posto, Poljsku 27, Češku 26 i Švicarsku za 25 posto.
Ruski gigant Gazprom namjerava u ovoj godini sniziti cijenu prirodnog gasa za nekoliko evropskih zemalja, među kojima je i BiH.
Prema pisanju ruskog dnevnika Izvestija, cijena plina za BiH trebala bi biti niža 21 posto u odnosu na prvi kvartal prošle godine.
Bez komentara
U BH gasu tokom ove sedmice očekuju zvaničan stav Gazprom Exporta u pogledu nabavne cijene, na bazi čega će Energoinvest/BH gas inicirati aktivnosti oko smanjenja cijena u narednom periodu.
"Do tada, davanje bilo kakve izjave imalo bi obmanjujući efekt za javnost. Međutim, po definisanju konkretnih odluka i obavijesti od Gazprom Exporta u pogledu cijene, BH gas će blagovremeno informisati javnost", rečeno nam je u ovoj kompaniji.
Ministar energije rudarstva i industrije u Vladi Federacije BiH Erdal Trhulj kazao nam je da je bilo određenih nagovještaja za smanjenje cijene prirodnog plina za BiH, ali još ništa nije bilo zvanično. Međutim, dodao je kako bi mu bilo drago da se ove najave obistine.
Osim za BiH, Gazprom će cijenu plina smanjiti i za Srbiju 12 posto, Poljsku 27, Češku 26 i Švicarsku za 25 posto.
Britancima najjeftiniji plin
Cijena plina će tokom ove godine pasti sa prosječnih 413 dolara, koliko je iznosila u prvom kvartalu prošle godine, na 360 dolara, prenosi Izvestija.
Gazprom je tokom prošle godine prirodni plin najskuplje prodavao u BiH, Poljskoj, Makedoniji, Češkoj i Bugarskoj, pri čemu je cijena prelazila 500 dolara za 1.000 kubnih metara plina. Plin su uvjerljivo najviše plaćali Makedonci i Poljaci – 564, odnosno 525 dolara za 1.000 kubnih metara. Rusi su prirodni plin u BiH prodavali po cijeni od 515,2 dolara, a u Srbiji za 457,3 dolara za 1.000 kubnih metara.
Cijena plina za Veliku Britaniju u prvoj polovini prošle godine iznosila je 313 dolara, za Francusku 393,7, za Švicarsku 442,2, a za Njemačku 379,3 dolara. Gazprom kontrolira četvrtinu svjetskih rezervi nafte i osigurava četvrtinu potrošnje plina u Evropi.