U vrijeme kad se teško breme neizvjesne privatizacije i još neizvjesnije sudbine nadvilo nad splitskim brodogradilištem, veseli svaki novi posao. Posebno ako je riječ o poslovima kojima se škveru otvaraju vrata za tržište specijaliziranih poslova. Upravo ovih dana Brodogradilište specijalnih objekata - BSO punom parom radi na izradi golemih stupova za vjetroelektrane. Riječ je od 20 stupova, svaki visine 77 metara i težine 130 tona. Naručitelj je poznata španjolska tvrtka “Acciona Windpower”, vodeća u svijetu u području obnovljivih izvora energije. Kompanija je dobila koncesiju za farmu vjetroelektrana na brdu Jelinak poviše Trogira. Ukupna instalirana snaga vjetroelektrane iznosit će 150 megavata.
U vrijeme kad se teško breme neizvjesne privatizacije i još neizvjesnije sudbine nadvilo nad splitskim brodogradilištem, veseli svaki novi posao. Posebno ako je riječ o poslovima kojima se škveru otvaraju vrata za tržište specijaliziranih poslova.
Upravo ovih dana Brodogradilište specijalnih objekata - BSO punom parom radi na izradi golemih stupova za vjetroelektrane.
Riječ je od 20 stupova, svaki visine 77 metara i težine 130 tona. Naručitelj je poznata španjolska tvrtka “Acciona Windpower”, vodeća u svijetu u području obnovljivih izvora energije. Kompanija je dobila koncesiju za farmu vjetroelektrana na brdu Jelinak poviše Trogira.
Ukupna instalirana snaga vjetroelektrane iznosit će 150 megavata.
- U zajedničkom konzorciju s tvrtkom “Tromont”, uspjeli smo dobiti posao koji nam široko otvara vrata za ulazak na tržište vjetroelektrana, kaže nam Damir Arapović, direktor BSO-a, u kojem se nadaju da bi Španjolci mogli naručiti još čeličnih stupova za vjetroelektrane.
- Riječ je o ukupno 2750 tona čelika od čijih profila radimo stupove. Širina svakog stupa u bazi je 4,3 metra, a na vrhu 2,3 metra. BSO radi na čeliku, a “Tromont” će raditi na opremi stupova. Dakle, poslovi postavljanja kabela, liftova, penjalica, bravarije, itd. Vrijednost ugovora za BSO je oko 2,5 milijuna eura, kaže nam direktor Arapović.
U proizvodnoj hali BSO-a, poznatoj po gradnji podmornica i drugih specijalnih plovila, nailazimo na veliki valjak gdje se oblikuju profili stupova budućih vjetrenjača. Proces proizvodnje pojasnio nam je inženjer Marko Bešker, rukovoditelj tehnologije izrade.
- Ovom stroju potrebno je samo 20 minuta da oblikuje čelične limove i profil stupa. Svaki stup pri dnu debljine je 26 milimetara, a pri vrhu 12 milimetara. Naprave se 32 komada profila, koji se spajaju, te u tri komada transportiraju u zonu vjetroelektrana gdje se dizalicama spajaju i postavljaju, kazuje rukovoditelj Bešker.
Treba reći da se u BSO-u, nakon godina suše, konačno radi punom parom. Osim stupova za vjetroelektrane, škverani grade luksuznu jahtu za inozemnu kompaniju “Laplaine Management”, kao i trup luksuznog kruzera namijenjenog plovidbi Jadranom. Ako pobijedi na natječaju, BSO bi mogao graditi i jednu eksploatacijsku platformu za “INAGip”, tvrtku u suvlasništvu hrvatske Ine i talijanskog “Agipa”.
Smiješi se i manji posao izrade podvozja za željezničke vagone jedne američke kompanije.