Preduzeće “Energetika” d.o.o. u stečaju nije izazvalo samo ekološki incident kada je iz njegovih postrojenja u krugu banjalučkog “Incela” iscurilo otrovno ulje piralen, već je proizvelo i milionska dugovanja, od kojih je najveći dug za struju jer je “Elektrokrajini” za isporučenu električnu energiju ostalo dužno više od devet miliona maraka. Prema zvaničnim podacima, ZP “Elektrokrajina”, na osnovu dugovanja “Energetike” d.o.o. u stečaju, potražuje iznos od 9.013.728 KM, od kojih je u dosadašnjim sudskim i medijacijskim postupcima priznato 4.567.354 KM. Do sada je “Elektrokrajina” iz stečajne mase “Energetike” uspjela da naplati 64.383 KM svojih potraživanja, navodi se u odgovoru iz ovog preduzeća.
Preduzeće “Energetika” d.o.o. u stečaju nije izazvalo samo ekološki incident kada je iz njegovih postrojenja u krugu banjalučkog “Incela” iscurilo otrovno ulje piralen, već je proizvelo i milionska dugovanja, od kojih je najveći dug za struju jer je “Elektrokrajini” za isporučenu električnu energiju ostalo dužno više od devet miliona maraka.
Prema zvaničnim podacima, ZP “Elektrokrajina”, na osnovu dugovanja “Energetike” d.o.o. u stečaju, potražuje iznos od 9.013.728 KM, od kojih je u dosadašnjim sudskim i medijacijskim postupcima priznato 4.567.354 KM.
- Do sada je “Elektrokrajina” iz stečajne mase “Energetike” uspjela da naplati 64.383 KM svojih potraživanja - navodi se u odgovoru iz ovog preduzeća.
Vlasnik preduzeća “Joneko”, koje je poslovalo u krugu “Incela”, Dositej Perić objašnjava da je njegovo preduzeće električnu energiju plaćalo “Energetici” i da se na kraju našlo u problemu jer se ispostavilo da “Energetika” nije plaćala “Elektrokrajini” za isporučenu struju.
- Pored mog preduzeća, i druge firme, kao što su “Megastil”, “Tomato” i još desetak, plaćale su struju “Energetici”. Već u samom startu mi je sve bilo sumnjivo jer su računi bili enormno visoki, a da nisu čista posla postalo mi je jasno kada mi je rečeno da pare uplaćujemo na sindikalni račun, iako je već bio pokrenut stečaj, a radnicima godinama nisu isplaćivane plate - objašnjava Perić.
On kaže da su vlasici nekolicine preduzeća prevazišli problem tako što je u dogovoru sa tadašnjim rukovodstvom “Elektrokrajine” instalirana druga trafostanica preko koje je njima isporučivana električna energija.
- Prije pokretanja stečaja direktor je bio neki Skenderija i za vrijeme njegovog mandata napravljen je dug prema “Elektrokrajini”. Koliko znam, ni on ni bilo ko drugi nikada nije odgovarao za ta višemilionska dugovanja - kaže Perić.
On ističe da ga apsolutno nije začudilo kada je u medijima saznao za aferu s otrovnim uljem jer, kako kaže, “Energetika” predstavlja jedan od najboljih primjera bahatosti partijskih direktora, a kasnije i stečajnih upravnika.
- Kada nisu plaćali struju, zar treba da čudi što ih nije bilo briga ili što uopšte nisu znali za otrovno ulje - kaže Perić.
S druge strane, Zora Bulatović-Kremenović kaže da je zatekla višemilionski dug za struju kada je imenovana za stečajnu upravnicu i da od pokretanja stečaja nije napravljena nijedna marka duga.
- Dug je nastao tako što je “Elektrokrajina” ispostavljala “Energetici” račune za isporučenu energiju, koju “Energetika” nije mogla da plati zato što potrošači kojima je ona distribuisala struju nisu plaćali račune. To je i jedan od razloga zbog kojeg je pokrenut stečaj - kaže Bulatović-Kremenović.
Ona je odbila da odgovara na Perićeve tvrdnje, ističući da stečajni postupak ide svojim tokom i da firma “Joneko” nema ništa s tim, zbog čega ne želi da daje nikakve komentare u vezi sa tom firmom.
Istraga
Portparolka Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka Maja Đaković-Vidović potvrdila je da je ovo tužilaštvo otvorilo istragu u vezi za zagađenjem zemljišta u krugu banjalučkog “Incela”.
- Policijska uprava Banjaluka obavijestila je tužilaštvo u vezi sa tim, a budući da je tužilaštvo ranije znalo da je Inspektorat RS uputio inspektore na lice mjesta, OJT Banjaluka zatražio je od Inspektorata RS da nam dostavi kompletnu informaciju o izlivanju ulja u krugu “Incela” te da, ukoliko postoje osnovi sumnje da su počinjena krivična djela protiv životne sredine, dostave izvještaj tužilaštvu - rekla je Maja Đaković-Vidović.