Crna Gora naročitu pažnju posvećuje reformi energetskog sektora, jednog od njenih najvećih razvojnih resursa, u čemu obnovljivi izvori, u prvom redu hidro-potencijal i solarna energija, zauzimaju centralno mjesto. Odgovoran pristup razvoju energetske politike podrazumijeva usaglašenost između adekvatne ekonomske valorizacije resursa i očuvanja životne sredine. Stoga, proces od krucijalnog ekonomskog, ekološkog i društvenog značaja, integriše vladine institucije, poslovne subjekte i civilno društvo u pravcu postizanja najšireg mogućeg konsenzusa. U planu je realizacija projekta podvodnog kabla između Crne Gore i Italije, čime bi naša zemlja postala regionalno energetsko tržište. Brojni projekti za izgradnju solarnih, mini hidro i elektrana na vjetar, unapređenje domaćih stručnih kapaciteta i organizacija regionalne konferencije o političkim, ekonomskim i finansijskim aspektima upotrebe obnovljive energije, osnovne su pretpostavke za unapređenje saradnje Crne Gore i IRENA.
Crna Gora naročitu pažnju posvećuje reformi energetskog sektora, jednog od njenih najvećih razvojnih resursa, u čemu obnovljivi izvori, u prvom redu hidro-potencijal i solarna energija, zauzimaju centralno mjesto, istakao je premijer Milo Đukanović na 3. skupštini Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA) koja se održava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima UAE.
Prema njegovim riječima odgovoran pristup razvoju energetske politike podrazumijeva usaglašenost između adekvatne ekonomske valorizacije resursa i očuvanja životne sredine.
"Stoga, proces od krucijalnog ekonomskog, ekološkog i društvenog značaja, integriše vladine institucije, poslovne subjekte i civilno društvo u pravcu postizanja najšireg mogućeg konsenzusa. U planu je realizacija projekta podvodnog kabla između Crne Gore i Italije, čime bi naša zemlja postala regionalno energetsko tržište. Brojni projekti za izgradnju solarnih, mini hidro i elektrana na vjetar, unapređenje domaćih stručnih kapaciteta i organizacija regionalne konferencije o političkim, ekonomskim i finansijskim aspektima upotrebe obnovljive energije, osnovne su pretpostavke za unapređenje saradnje Crne Gore i IRENA", kazao je Đukanović.
On je iskazao j uvjerenje da će godine pred nama obilježiti unaprijeđena saradnja svih involviranih aktera pod okriljem IRENA, karakterisana razvojem i implementacijom pametnih tehnologija i rasprostranjenom korišćenju izvora obnovljive energije, s krajnjim ciljem osiguranja održive budućnosti za sve.
Đukanović je na marginama Skupštine u Abu Dabiju imao više bilateralnih susreta među kojima i sa Generalnim direktorom Međunarodne agencije za obnovljivu energiju Adnanom Aminom, koji je prošle godine boravio u posjeti Crnoj Gori.
Premijer Đukanović razgovarao je i sa Sultanom Al Džabarom, pomoćnikom ministra spoljnih poslova za klimatske promjene i direktorom MASDAR-a, kompanije koja je takođe iskazala interesovanje za saradnju sa Crnom Gorom.
Na marginama skupa premijer Đukanović susreo se i sa ministrom energetike i industrije Katara Mohamed Bin Saleh Al Sadom.
O mogućnosti saradnje u raznim oblastima, posebno u oblasti turizma, prema tržištu Bliskog istoka, premijer Đukanović je razmijenio mišljenja sa ministrom vanjskih poslova Albanije Edmondom Panaratijem.