Elektroprivreda RS prebacila plan

Bez autora
Jan 04 2015

Elektroprivreda Republike Srpske proizvela je u ovoj godini 5 miliona 655 gigavat časova električne energije, što je za oko 40 gigavat časova više od planiranih količina i čime možemo biti izuzetno zadovoljni, saopštio je novinarima Blagoje Šupić, izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove ove kompanije. On dodaje da su distributivni gubici svega oko 12%, što je niže i od gubitaka određenih od strane regulatora, jer su početkom ovog milenijuma ti gubici bili više nego duplo uvećani i iznosili su 26%. Smanjenje distributivnih gubitaka od samo 1% na prihod od 350 do 400 miliona iznosi uštedu od 3,5 do 4 miliona na godišnjem nivou, a to nije malo, dodaje Šupić...

Elektroprivreda Republike Srpske proizvela je u ovoj godini 5 miliona 655 gigavat časova električne energije, što je za oko 40 gigavat časova više od planiranih količina i čime možemo biti izuzetno zadovoljni, saopštio je novinarima Blagoje Šupić, izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove ove kompanije.

On dodaje da su distributivni gubici svega oko 12%, što je niže i od gubitaka određenih od strane regulatora, jer su početkom ovog milenijuma ti gubici bili više nego duplo uvećani i iznosili su 26%.

"Smanjenje distributivnih gubitaka od samo 1% na prihod od 350 do 400 miliona iznosi uštedu od 3,5 do 4 miliona na godišnjem nivou, a to nije malo", dodaje Šupić.

On, sa druge strane, iznosi podatak da su EPRS i njena zavisna preduzeća u ovoj godini izdvojila po osnovu donacija 5 miliona i 41.000 maraka, a 27,5 miliona maraka je izdvojeno na ime dividende Vladi RS, na koje ime su i hidroelektrane izdvojile 40 miliona maraka obveznica.

Iako su i sama elektrodistributivna preduzeća u sastavu EPRS pretrpjela u majskim poplavama štete u iznosu od preko 60 miliona maraka, Šupić dodaje da su one distribucije koje nisu bile direktno ugrožene vodom odmah pritekle u pomoć, najprije u ljudstvu, a onda i mehanizacijom, čamcima i drugom opremom, koja je iz Hercegovine i drugih neugroženih krajeva odlazila prema Elektro Bijeljini i Elektro Doboju radi što hitnije sanacije mreže.

"Svjedoci smo da je struja puštana u kuće i prije nego se voda u potpunosti povukla, jer je solidarnost na djelu bila najbitnija u tim momentima, kada je preko Fonda solidarnosti djelovao svako ko je mogao da pomogne. U tom smislu je izdvojeno preko 5 miliona maraka", naglašava Šupić i dodaje da su u tom smislu sama proizvodna preduzeća izdvojila 800.000 maraka.

Poplave su, kaže, uticale i na činjenicu da se poveća naknada vezana za potopljeno zemljište i korištenje prirodnog bogatstva u stopostotnom iznosu, što je dodatni trošak Elektroprivrede od 10 miliona maraka.

Šupić tvrdi da su u ovoj godini, pored prebačaja plana, smanjenja gubitaka i racionalizacije poslovanja, već počeli i ozbiljan rad na realizaciji planova u narednoj godini, gdje je za Hercegovinu najbitnija HE Dabar koju EPRS i Hidroelektrane na Trebišnjici grade vlastitim sredstvima, a u toku je dobijanje saglasnosti za proboj tunela, investicije vrijedne 120 miliona maraka.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik