Energetski sektor transformisati u zeleni i održivi sistem

Bez autora
Oct 12 2014

Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković ocenila je danas u Beču da je neophodna koordinirana saradnja u borbi protiv efekata klimatskih promena, i napomenula da Srbija intenzivno priprema strategiju za tu oblast. Bogosavljević-Bošković je navela da je učešće na konferenciji “R20 Austrija i EU – regioni ključni akteri za zaokret u energetici” bila prilika da se razmene iskustva iz regiona, ali i da se dogovori jača saradnja u smislu snažnije podrške većem korišćenju obnovljive energije, zelene ekonomije i čistih tehnologija, zaštite životne sredine i klimatskih promena. Ona je istakla da naša zemlja ima razrađene ciljeve, projekte i studije kako da svoj energetski sektor transformiše u zeleni i održivi sistem. Bogosavljević-Bošković je podsetila na nacionalnu studiju o zelenoj ekonomiji i održivosti rasta, i potvrdila da se u Srbiji intenzivno priprema strategija borbe protiv klimatskih promena.

Energetski sektor transformisati u zeleni i održivi sistemMinistar poljoprivrede i zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Snežana Bogosavljević-Bošković ocenila je danas u Beču da je neophodna koordinirana saradnja u borbi protiv efekata klimatskih promena, i napomenula da Srbija intenzivno priprema strategiju za tu oblast.

Bogosavljević-Bošković je u izjavi za agenciju Tanjug navela da je učešće na konferenciji “R20 Austrija i EU – regioni ključni akteri za zaokret u energetici” bila prilika da se razmene iskustva iz regiona, ali i da se dogovori jača saradnja u smislu snažnije podrške većem korišćenju obnovljive energije, zelene ekonomije i čistih tehnologija, zaštite životne sredine i klimatskih promena.

Ona je istakla da naša zemlja ima razrađene ciljeve, projekte i studije kako da svoj energetski sektor transformiše u zeleni i održivi sistem.

Bogosavljević-Bošković je podsetila na nacionalnu studiju o zelenoj ekonomiji i održivosti rasta, i potvrdila da se u Srbiji intenzivno priprema strategija borbe protiv klimatskih promena.

Prema njenim rečima, ta strategija je izuzetno važna jer su štete od klimatskih promena svake godine sve veće i razornije, pri čemu se sa klimatskim promenama i efektima elementarnih nepogoda i prirodnih katastrofa ne suočava samo Srbija, već i druge zemlje u regionu.

Bogosavljević-Bošković je naglasila da su štete nakon majskih poplava ogromne i procenjene na više od 1,5 milijardi evra, dok se šteta usled elementarnih nepogoda na godišnjem nivou, i bez katastrofalnih poplava poput ovogodišnjih, procenjuje na 130 do 400 miliona evra.

Izuzetno je važno, kako je napomenula, da nastup i aktivnosti u rešavanju pitanja borbe protiv klimatskih promena budu koordinirani, međuresorni i konstantni, u smislu saradnje zemalja u regionu.

Ona je navela da je sa ministrom poljoprivrede Austrije Andre Ruprehterom razmenila informacije vezane za poljoprivredu i poljoprivrednu proizvodnju dveju zemalja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik