EU: Vetroelektrane kao 39 nuklearki

Bez autora
Sep 27 2012

Instalisani kapacitet vetroelektrana u EU premašio je 100 gigavata, što odgovarana energiji dobijenoj iz 39 nuklearnih elektrana. Ovaj podatak je objavio evropski savez za energiju vetra (European Wind Energy Association - EWEA), uz upozorenje na finansijske rizike, koji ugrožavaju dalji rast te grane. Instalisana snaga vetroelektrana, prema EWEA, rasla je za oko deset gigavata godišnje. Istim tempom trebalo bi da raste i ove godine, dok su izgledi za sledeću godinu neizvesni. Taj sektor ima probleme jer su banke skratile otplatu kredita i povećale troškove kretiditaranja. Na to se nadovezuje i evropska dužnička kriza, koja je uslovila oštra kresanja vladinih davanja i promene u politici finansiranja obnovljivih izvora energije. Većinski deo elektrana na vetar čine elektrane na kopnu. Prema proceni, troškovi za instalaciju elektrana na moru se kreću oko tri do četiri miliona evra za megavat, dok je u slučaju elektrana na kopnu, to 1,2 do 1,4 miliona evra. EU je utvrdila da do 2020. godine petina potrošnje energije treba da potiče iz obnovljivih izvora.

EU: Vetroelektrane kao 39 nuklearkiInstalisani kapacitet vetroelektrana u EU premašio je 100 gigavata, što odgovarana energiji dobijenoj iz 39 nuklearnih elektrana.

Ovaj podatak je objavio evropski savez za energiju vetra (European Wind Energy Association - EWEA), uz upozorenje na finansijske rizike, koji ugrožavaju dalji rast te grane.

Instalisana snaga vetroelektrana, prema EWEA, rasla je za oko deset gigavata godišnje. Istim tempom trebalo bi da raste i ove godine, dok su izgledi za sledeću godinu neizvesni. Direktor EWEA Kristijan Kjaer upozorava da ima mnogo političke nesigurnosti.

Taj sektor ima probleme jer su banke skratile otplatu kredita i povećale troškove kretiditaranja, dodao je Kjaer. Na to se nadovezuje i evropska dužnička kriza, koja je uslovila oštra kresanja vladinih davanja i promene u politici finansiranja obnovljivih izvora energije.

Većinski deo elektrana na vetar čine elektrane na kopnu. Prema proceni, troškovi za instalaciju elektrana na moru se kreću oko tri do četiri miliona evra za megavat, dok je u slučaju elektrana na kopnu, to 1,2 do 1,4 miliona evra. EU je utvrdila da do 2020. godine petina potrošnje energije treba da potiče iz obnovljivih izvora, podsetio je Rojters.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik