Bugarski premijer Bojko Borisov izjavio je da propali projekat gasovoda Južni tok, kojim je ruski gas ispod Crnog mora trebalo da stigne do Evropske unije, treba da se transformiše u Bugarski tok, sa 100 odsto vlasništvom Bugarske.Obraćajući se bugarskom parlamentu, Borisov je najavio da će se o mogućnostima snabdevanja Bugarske ruskim gasom razgovarati 27. i 28. januara u Sofiji, na sednici bugarsko - ruske međuvladine komisije za ekonomsku saradnju, koja se nije srela nijednom u poslednjih pet godina.
Bugarski premijer Bojko Borisov izjavio je da propali projekat gasovoda Južni tok, kojim je ruski gas ispod Crnog mora trebalo da stigne do Evropske unije, treba da se transformiše u Bugarski tok, sa 100 odsto vlasništvom Bugarske.
Obraćajući se bugarskom parlamentu, Borisov je najavio da će se o mogućnostima snabdevanja Bugarske ruskim gasom razgovarati 27. i 28. januara u Sofiji, na sednici bugarsko-ruske međuvladine komisije za ekonomsku saradnju, koja se nije srela nijednom u poslednjih pet godina, preneo je danas EurActiv.com.
Borisov je u parlamentu odgovarao na pitanja poslanika o sudbini Južnog toka, gasovoda kojim je ispod Crnog mora ruski gas trebalo da stiže do Bugarske i preko Srbije, Mađarske i Slovenije, do Italije i Austrije.Južnim tokom je trebalo da ide 63 milijarde kubnih metara ruskog gasa godišnje, a glavni akcionari u projektu bili su ruski Gasprom i italijanski ENI.
Rekavši da je Južni tok istorija, bugarski premijer je juče u parlamentu istakao da sada prioritet predstavlja čvorište nazvano Balkan, u blizini crnomorske luke Varna.
To čvorište, prema njegovim rečima, snabdevalo bi se gasom iz Rusije kroz dve cevi ispod mora kapaciteta 10 milijardi kubnih metara gasa godišnje svaka, kao i gasom iz Azerbejdžana i sa lokalnih nalazišta u Bugarskoj i Rumuniji.
Nezavisni poslanik Velizar Enčev osvrnuo se na gasovod Turski tok, koji je trebalo da zameni Južni tok. Međutim, sada ni od tog projekta nema ništa, zbog tenzija između Moskve i Ankare, nakon što je Turska oborila ruski avion u blizini sirijske granice.
Enčev je pitao Borisova šta vlada radi da ponovo pokrene Južni tok.
"Upravo govorim o Bugarskom toku, ne o 50-50 odsto projektu s ruskom kompanijom, već o 100 odsto bugarskom vlasništvu nad cevima", odgovorio je Borisov.
U kompaniji Južni tok bugarska kompanija je trebalo da bude vlasnik 50 odsto cevi koje idu preko bugarske teritorije.
"Biće to Bugarski tok i ako ruska strana pristane da prodaje svoj gas na našoj granici, biće dobrodošla. A mi ćemo poštovati odredbe Trećeg energetskog paketa i neće biti sankcija Evropske komisije", istakao je bugarski premijer.
Planove za dovođenje ruskog gasa ispod Crnog mora Borisov je obznanio i na samitu EU 17. i 18. decembra. Taj samit bio je i poprište sukoba oko planiranog proširenja gasovoda Severni tok 2 kojim preko Baltičkog mora ruski gas stiže do Nemačke.
Rusija inače namerava da zaustavi slanje gasa preko Ukrajine, koja će u tom slučaju ostati bez taksi za tranzit od tri milijarde evra godišnje.
Bugarski list Dnevnik piše da upućeni smatraju da je malo verovatno da se Rusija upusti u projekat dovođenja gasa ispod Crnog mora do Bugarske, s obzirom na pad cena energenata i opadanje tražnje gasa u Evropi.
Veruje se da je Rusija mnogo više zainteresovana za izgradnju naftovoda Burgas - Aleksandropulos, koji bi zaobišao Bosfor.
Kako se ocenjuje, "paket aranžman", koji bi uključio oba velika infrastrukturna projekta, verovatno bi zadovoljio i Sofiju i Moskvu.
Novak: Nema pregovora o Južnom toku, prioritet Severni tok 2
Ruski ministar energetike Aleksandar Novak izjavio je danas da je projekat izgradnje gasovoda Južni tok obustavljen i da se trenutno ne vode nikakvi pregovori, ističući da je za Moskvu prioritetan gasni projekat Severni tok 2.
"Ovaj projekat je obustavljen i za sada se ne odvijaju nikakvi pregovori ili akcije. Stalno komuniciramo sa Bugarskom na različitim nivoima", izjavio je Novak, a prenosi ruska agencija TASS.
"Severni tok 2 je, bez sumnje, ključni projekat koji se danas sprovodi", rekao je Novak, dodajući da je u toku osnivanje kompanija za zajednički projekat i da je već dobijena dozvola od nemačkog antimonopolskog regulatora.
Prema njegovim rečima, Rusija je zainteresovana za implementaciju projekta Turski tok, pod uslovom da evropska i turska strana pokažu interesovanje.
"Turski tok je, takođe, na našoj agendi. Upoznat sam sa tim da Evropska komisija i ministri energetike iz evropskih zemalja rade na tom pitanju. Što se tiče nas, mi smo spremni za implementaciju takvog projekta, ali pod uslovom da evropski i turski partneri pokažu konačno interesovanje", rekao je Novak.
Severni tok 2 predviđa izgradnju dve linije morskog gasovoda, ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje iz Rusije u Nemačku, po dnu Baltičkog mora, kao dopuna već postojećim dvema linijama.
Novak je, takođe, kazao da ne postoje osnove za produžavanje ugovora o snabdevanju Ukrajine električnom energijom.
On je govorio i o nafti, odnosno o planovima Rusije da u 2016. zadrži prošlogodišnji nivo proizvodnje nafte, i da ne smanjuje obim izvoza nafte.