KINESKA državna rudarska kompanija "Li Ten", koja u toj zemlji ima nekoliko rudnika bakra, zlata, olova i cinka, uputila je pismo o zainteresovanosti za strateško partnerstvo s Rudarsko-topioničarskim basenom "Bor". Kinezi nude ulaganja od 350 do 400 miliona dolara, pre svega u razvoj rudarstva u RTB. Zauzvrat, predstavnici "Li Tena" traže manjinski udeo u najvećem srpskom proizvođaču bakra i zlata, i, shodno tome, odgovarajući broj mesta u Upravnom odboru i menadžmentu borske kompanije. "Li Ten" je spreman da u narednih pet godina investira gotovo pola milijarde dolara u otvaranje rudnika bakra i zlata "Cerovo", u sastavu RTB-a, za koje je pre nekoliko godina bila zainteresovana multinacionalna kompanija "Glenkor".
Kineska državna rudarska kompanija "Li Ten", koja u toj zemlji ima nekoliko rudnika bakra, zlata, olova i cinka, uputila je pismo o zainteresovanosti za strateško partnerstvo s Rudarsko-topioničarskim basenom (RTB) "Bor" - saznaju ekskluzivno "Novosti".
Prema informacijama našeg lista, Kinezi nude ulaganja od 350 do 400 miliona dolara, pre svega u razvoj rudarstva u RTB. Zauzvrat, predstavnici "Li Tena" traže manjinski udeo u najvećem srpskom proizvođaču bakra i zlata, i, shodno tome, odgovarajući broj mesta u Upravnom odboru i menadžmentu borske kompanije.
"Li Ten" je, govore naše informacije, spreman da u narednih pet godina investira gotovo pola milijarde dolara u otvaranje rudnika bakra i zlata "Cerovo", u sastavu RTB-a, za koje je pre nekoliko godina bila zainteresovana multinacionalna kompanija "Glenkor".
Pored toga, Kinezi su spremni i da ulože novac za kupovinu neophodne rudarske mehanizacije, kao i izgradnju još jedne flotacije - postrojenja u kojem bi se prerađivala ruda dobijena iz "Cerova".
Cilj je, kazuju informacije "Novosti", da se proizvodanja koncentrata bakra iz borskih i majdanpečkih rudnika, iz sastava RTB-a, sa sadašnjih 220.000 uveća za dodatnih 150.000 - 200.000 tona godišnje, čime bi nova topionica, koja se sada "dohranjuje" sirovinama iz uvoza, radila punim kapacitetom.
Time bi se doprinelo da se godišnja proizvodnja u borskoj topionici sa sadašnjih 35.000-40.000 tona bakra ustali na čak 80.000 tona bakra iz sopstvenih sirovina! Na taj način, uz metalurgiju, bila bi zaokružena i kompletna rudarska proizvodnja.
Predstavnici kineske kompanije su, saznajemo, već bili u poseti RTB-u i "skenirali" situaciju u borskoj kompaniji. Krajem ovog ili početkom narednog meseca očekuje se i dolazak menadžmenta "Li Tena" koji će tada, i zvanično, ponuditi Vladi Srbije predlog o strateškom partnerstvu s najvećim domaćim proizvođačem bakra i zlata.
Pismo i iz Rusije
INnformacije našeg lista kazuju i da je jedna ruska kompanija poslala pismo o namerama za strateško partnerstvo sa RTB "Bor".
Navodno, predstavnici te kompanije, uz ulaganja u rudarstvo, nude i sigurno snabdevanje svim neophodnim repromaterijalima koji se koriste u rudarstvu.