Srbija ima velike resurse u obnovljivim izvorima energije: sunčevo zračenje je 40 odsto veće od evropskog proseka, po vodnom potencijalu smo na prvom mestu u Evropi, a energijom vetra mogli bismo da zamenimo i do 10 odsto sadašnje potrošnje struje. Dok se kapaciteti za eksploataciju čiste energije u svetu ubrzano grade, kod nas se to još uvek sporo odvija. U Srbiji će, prema najavama, biti izgrađen jedan od najvećih solarnih parkova na svetu, od čak 1000 megavata. Energiju sunca za sada koriste pojedina domaćinstva i ustanove za svoje potrebe. Male solarne elektrane imaju i neke škole u Kuli, Beogradu, Novom Sadu, Varvarinu. Uz dobrog strateškog partnera i pomoć države Srbija bi mogla da bude čak i proizvođač solarnih panela.
Prema količini obnovljivih izvora energije Srbija je među vodećim zemljama u Evropi, ali ne i njihovom korišćenju. Institut "Mihailo Pupin" namerava pravi panele reda 10 do 15 vati, koji bi se koristili u saobraćaju i infrastrukturi.
Srbija ima velike resurse u obnovljivim izvorima energije: sunčevo zračenje je 40 odsto veće od evropskog proseka, po vodnom potencijalu smo na prvom mestu u Evropi, a energijom vetra mogli bismo da zamenimo i do 10 odsto sadašnje potrošnje struje. Dok se kapaciteti za eksploataciju čiste energije u svetu ubrzano grade, kod nas se to još uvek sporo odvija.
U Srbiji će, prema najavama, biti izgrađen jedan od najvećih solarnih parkova na svetu, od čak 1000 megavata. Energiju sunca za sada koriste pojedina domaćinstva i ustanove za svoje potrebe. Male solarne elektrane imaju i neke škole u Kuli, Beogradu, Novom Sadu, Varvarinu. U Institutu "Mihailo Pupin" kažu da bi uz dobrog strateškog partnera i pomoć države Srbija mogla da bude čak i proizvođač solarnih panela.
"Pupin" ima nameru da pravi ćelije malog promera i da pravi panele reda 10 do 15 vati koji bi se koristili u saobraćaju i infrastrukturi. Tako da bi se mogao napraviti jedan miks da se ovde rade mali paneli a da se veliki paneli rade od uvoznih ćelija sa strateškim partnerom, kaže Radoslav Jeftić i Instituta "Mihailo Pupin".
Male hidroelektrane grade i pojedinci i energetske kompanije. EPS je, pored obnove 15 starih, počeo i izgradnju sedam malih hidroelektrana, na vodotokovima širom zemlje, ali i velike poslove. Pored projekata na Drini, sa Nemcima planira gradnju pet malih hidroelektrana na Moravi, a sa Italijanima 10 na Ibru.
"Što se tiče Ibra tu smo napravili zajedničku firmu i tu će uskoro biti promocija i tu su započeli i neki konkretni radovi, pre svega ispitivanje nekih mikrolokacija gde će biti buduće brane.To će u narednih mesec dva biti rađeno i sa partnerom za veliku Moravu", generalni direktor EPS-a objašnjava Dragomir Marković.
Od 2008. u Evropskoj uniji najviše je novoizgrađenih vetrenjača za proizvodnju struje. Srbija može da računa na tu energiju jer vetar u košavskom području. Nekoliko stranih investitora čeka zeleno svetlo za gradnju vetroparkova.
EPS je obavezan da 12 godina otkupljuje od investitora proizvedenu struju iz obnovljivih izvora i to po povlašćenim cenama. U ukupnoj proizvodnji struje, prošle godine, iz tih postrojenja otkuljeno je samo 0,2 odsto. Ove godine moglo bi da bude četiri puta više.
EPS ima potpisana 24 ugovora za otkup zelenih kilovata i to: iz malih hidroelektrana 16, za solarnu energiju četiri, na gas dve i po jedan za proizvodnju struje iz fosilnih goriva i bio gasa.