Ova godina je za tržište nafte sasvim sigurno bila nezaboravna, došlo je do pada cijena nafte, potražnje i same proizvodnje, a ne očekuje se da će do ponovnog velikog rasta uopšte doći.
Iako globalne cijene nafte godinu završavaju sa prosječnim 51 dolarom ispod površine je mnogo više nestabilnosti nego što se čini, prenosi Klix.
U aprilu je američka sirova nafta upala duboko u provaliju kada je cijena barela vrijedila 20 dolara, a što je bila posljedica pandemije koronavirusa i cjenovnog rata između Sudijske Arabije i Rusije.
Ostatak 2020. godine za tržište nafte bili su napori za oporavak što nije bilo jednostavno ako se uzme u obzir da je potražnja za gorivom pala širom svijeta.
“Ništa slično nismo vidjeli ni kada je svijet bio u finansijskoj krizi, ni nakon 11. septembra. Utjecaj pandemije na potražnju je bio značajan i brzo je došao”, rekao je to stručnjak iz vodećeg svjetskog sektora za industriju, materijale i energiju u kompaniji Third Bridge.
Potražnja za fosilnim gorivom bi i u narednim goinama mogla ostati u sličnom zamahu s obzirom na to da, osim pandemije, veliki utjecaj na potražnju imaju i klimatske promjene i ograničavanje štetnih emisija.
U svijetu je 2019. godine proizvođeno 100,61 milion barela nafte dnevno, dok je u 2020. godini bilo 94,25 barela na dnevnom nivou.