Nuklearka na srpski način – dolazi li kraj eri uglja

Bez autora
Jul 13 2025

Završena je "Preliminarna tehnička studija o mirnodopskoj primeni nuklearne energije u Srbiji", koja obuhvata tri faze.

Prva, koja bi podrazumevala utvrđivanje realizacije trajala bi od pet do sedam godina. Direktor Instituta "Vinča" Slavko Dimović kaže za RTS da se ugalj mora da se zameni i da je nuklearna energija najjeftiniji izbor, dok profesor Zoran Drače, ekspert za nuklearnu energiju, ističe da izgradnja nuklearne elektrane zavisi i od geopolitičke situacije.

Direktor Instituta "Vinča" Slavko Dimović objašnjava u razgovoru za Radio-televiziju Srbije da je ovo preliminarna tehnička studija o mirnodopskoj primeni nuklearne energije u Srbiji, koju su izrazili francuski partneri.

"Analizom će se pokazati i dati opravdanosti izgradnje, kao i određene smernice pri razvoju srpskog nuklearnog programa. To je samo jedna od tri faze prema uputstvima Međunarodne atomske agencije, koje daju informaciju o opravdanosti početka razvoja srpskog nuklearnog programa", ističe Dimović.

Ekspert za nuklearnu energiju Zoran Drače navodi da je najmanje dve godine potrebno za ispitivanje o potrebama nuklearno-energetskog postrojenja u Srbiji.

"Moje mišljenje je vezano za trenutnu situaciju. Mi imamo skoro oko 5.000 megavata u elektranama na fosilna goriva, na lignit. Prihvatili smo obavezu da se ta postrojenja manje-više zatvore do 2050. godine. Ona se na neki način moraju nadoknaditi, a da bi se to desilo u Srbiji, prihvaćeno je da se napravi jedan energetski miks gde će se forsirati gradnja nekoliko hidro i solarnih elektrana, vetroparkova, kao i nuklearne elektrane", tvrdi Drače.

Dimović je istakao da bi izgradnja nuklearne elektrane značila "napuštanje upotrebe fosilnih goriva usled svih štetnih efekata koji imaju".

"Mislim da bi to značilo i zvanično započinjanje jedne tehnološke revolucije u Srbiji i promocije akademskog znanja i projekata koji podsećaju na neka ranija prošla vremena", smatra Dimović.

Direktor Istituta "Vinča" je istakao da nuklearna energija predstavlja najjeftiniji vid proizvodnje električne enrgije i da se zbog toga ugalj mora zameniti.

"Investicije su najveće, i to jeste najkomplikovaniji infrastrukturni projekat, ali posle su troškovi održavanja manji", naglasio je Dimović

U svetu je aktivno oko 430 nuklearki, a pretpostavlja se da će ove godine proizvodnja nuklearne energije biti rekordna, a investicije u ovoj deceniji gotovo udvostručene.

"Cena investicije u izgradnju nuklearne elektrane znatno varira od geopolitičke situacije i sa kim ćete sarađivati", zaključuje Drače.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik