Otvorena prva vjetroelektrana u Kantonu Sarajevo

Bez autora
May 27 2025

Slovenačka kompanija Interenergo, vodeći energetski investitor na Balkanu, otvorila je svoj prvi projekat vjetroenergije u Bosni i Hercegovini.

Novi vjetropark, smješten u opštini Hadžići, potvrđuje stalnu posvećenost ove firme zelenijoj energetskoj budućnosti, saopšteno je iz kompanije.

Smješten na planini Ivan-sedlo, na nadmorskoj visini od 1.100 do 1.600 metara, ovaj projekat predstavlja peti vjetropark u BiH, ali i prvi objekat za proizvodnju električne energije u Kantonu Sarajevo.

Interenergo, glavni partner austrijske grupe Kelag International na Balkanu, realizovao je projekat u bliskoj saradnji sa lokalnom zajednicom.

"Ponosni smo što pokrećemo naš prvi projekat vjetroenergije u BiH. Uprkos zahtjevnim uslovima na terenu, realizacija je prošla bez većih kašnjenja i bez kompromisa po pitanju kvaliteta. Ovo dostignuće odražava snažnu saradnju sa Opštinom Hadžići i okolnim zajednicama, čija je podrška bila ključna", izjavio je David Huber, direktor Interenerga.

Ovaj značajni energetski objekat proizvodiće više od 65 GWh zelene električne energije godišnje, što predstavlja važan korak za Opštinu Hadžići, Bosnu i Hercegovinu i širu balkansku regiju.

Vjetropark je opremljen sa pet turbina Siemens Gamesa 5.0, ukupne instalirane snage od 25 MW, što ga čini najvećim projektom Interenerga do sada. Obezbijediće čistu električnu energiju za oko 11.000 domaćinstava, a istovremeno spriječiti emisiju više od 32.100 tona CO₂ godišnje.

"Ovaj projekat pokrenuo je ekonomski napredak i postao simbol inovacije i ekološke svijesti. Značaj investicije je višestruk – od čistijeg okruženja, novih radnih mjesta, do dodatnih prihoda u budžetu Opštine Hadžići. Vjerujem da je ovo samo početak. Imamo i volju i potencijal za dalji razvoj održivih i društveno odgovornih energetskih rješenja ", izjavio je Eldar Čomor, načelnik Hadžića.

Svečanom otvaranju prisustvovao je i premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, koji je poručio:

"Danas otvaramo prvi vjetropark u istoriji Kantona Sarajevo. To je izvor čiste, obnovljive energije za Sarajevo i šire područje. Ovaj projekat jača konkurentnost privrede i doprinosi energetskoj stabilnosti i nezavisnosti. Karbonske takse koje Evropska unija uskoro uvodi biće dodatni razlog za ovakve investicije", rekao je Uk.

Projekat je realizovan uz učešće brojnih izvođača iz cijelog regiona, što dodatno potvrđuje snažan timski rad i međunarodnu saradnju Interenerga u energetskoj tranziciji.

"Naš tim je koristio prilagodljiv i inovativan pristup. Iskoristili smo napredno inženjerstvo i građevinske tehnike kako bismo prevazišli izazove lokacije – uključujući udaljen teren, oštre zime i velike nadmorske visine", istakao je Huber.

Interenergo posluje u BiH od 2007. godine, kada je započeo sa trgovinom električnom energijom. Prvi hidroenergetski projekat, HE Novakovići, pušten je u rad 2012. godine.

Danas firma, osim novog vjetroparka, upravlja sa osam hidroelektrana ukupnog kapaciteta 43 MW, koje godišnje proizvode preko 125 GWh, što je dovoljno za snabdijevanje oko 31.300 domaćinstava i smanjenje emisija CO₂ za 61.500 tona godišnje.

Do 2032. godine, Interenergo planira da razvije još preko 300 MW novih kapaciteta obnovljive energije širom regiona, u cilju izgradnje održive i otporne energetske budućnosti Evrope, prenosi Biznisinfo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik