Petrol neće podići tužbu protiv bivše uprave

Bez autora
Dec 29 2020

Skupština Petrola upoznala se s rezultatima posebne revizije poslovanja bivše uprave koju je vodio Tomaž Berločnik. Revizijom je utvrđena šteta za tvrtku u osam transakcija, ali neće biti tužbe za naknadu štete.

Uprava, na čijem je čelu Nada Popovič Drobne, predložila je da se Glavna skupština upozna s izvještajem o reviziji na temelju kojeg se podnose tužbe za naknadu štete za osam transakcija. Drobne Popovič objasnio je da je šteta u pojedinim transakcijama opisno definirana u reviziji, pa bi trebalo angažirati dodatne stručnjake koji će utvrditi visinu štete.

Tome se usprotivila država koja izravno i neizravno posjeduje nešto više od 30 posto dionica. Protuprijedlogom je Slovenski državni holding (SDH) uspio postići da Glavna skupština naloži Upravnom odboru "da provodi daljnje aktivnosti u skladu sa svojim nadležnostima u vezi s nalazima izvješća". Uprava priprema pisano izvješće o provedenim aktivnostima u vezi s nalazima i o tome izvještava Glavnu skupštinu.

Revizijom koju je provela BDO Revizija pregledano je 30 transakcija iz različitih područja, od početka 2015. do odlaska bivše uprave u listopadu prošle godine. Revizijom nisu utvrđene nepravilnosti u 18 transakcija, kao ni u sponzorskim transakcijama i rasprodajama financijskih ulaganja. Međutim, utvrđene su nepravilnosti u ulaganjima, uključujući sve inspekcije investicijskih transakcija u BiH i Srbiji.

Odvjetnik Marko Zaman, koji je proučio rad prethodne uprave, objasnio je da je po zakonu uprava dužna dokazati da je svoje dužnosti izvršila pošteno i savjesno.

"Na temelju podataka do kojih smo došli, otkrivamo da uprava nije postupila s dužnom pažnjom", rekao je. Između ostalog, bio je netransparentan u odnosu na Nadzorni odbor, a optužen je i za nedovoljnu transparentnost i nedovoljno dokumentiranje procesa.

Prema Drobne Popovič, izvješće pokazuje da su se odluke o ulaganjima u prethodnoj upravi donosile na temelju nedovoljnih osnova, bez uspostavljenih sustava učinkovite kontrole pripreme podataka koji su bili temelj za odluke o ulaganju. Plaćene otkupne cijene nisu odražavale stvarnu vrijednost i nisu pripremale procjene profitabilnosti i sinergije ulaganja prije donošenja odluke.

Bivši predsjednik uprave Petrola Tomaž Berločnik, koji je ujedno i dioničar energetske tvrtke, na skupštini je odbacio optužbe iz revizije i rekao da su članovi bivše uprave prošle godine bili meta neopravdanog pritiska. "Samo revizorovo izvješće sadrži brojne pogreške, kako sadržajne, tako i one koje proizlaze iz površnosti", rekao je. "Oduvijek smo sve poslovne odluke donosili u okviru zakonskih ovlasti i u korist društva i uvijek smo ih dobro razmatrali", dodao je.

Prema podacima s kraja ožujka, najveći pojedinačni vlasnik Petrola je Češkoslovenska obchodni banka s 13,30% udjela, dok se slovačko-češka financijska grupa J&T skriva iza fiducijarnog računa. Među vlasnicima su SDH s 12,68% udjela, Republika Slovenija s 10,82% udjela i Kapitalska družba s 8,27% udjela. Najveći domaći privatni vlasnik je poslovna grupa poduzetnika Darija Južne.

Južna je na glavnoj skupštini ocijenio da nalazi posebne revizije otkrivaju velike nedostatke u upravljanju tvrtkom, pa je nužno poboljšati korporativno upravljanje, inače će se pogreške i nedostaci "i dalje vući".

Predsjednik Udruženja malih dioničara Slovenije Rajko Stankovič pitao je predstavnike države zašto bi odgodili moguću odluku o tužbi.

"Sada nalažemo upravi da ponovno procijeni ono što je već presudila", rekao je. Predsjednik Sveslovenskog udruženja malih dioničara Slovenije Kristjan Verbič u međuvremenu je izrazio potporu protuprijedlogu.

Na skupštini je bilo zastupljeno 58 posto svih dionica s pravom glasa Petrola, dok je protuprijedlog dobio 82 posto potpore na skupštini.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik